podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Służbowe wyjazdy w aspekcie podatku dochodowego - Dodatek nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (634) z dnia 20.05.2025

Opodatkowanie otrzymanych należności

Przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do rad nadzorczych zalicza się do przychodów z działalności wykonywanej osobiście (art. 13 pkt 7 updof). Przychodami tymi są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń (art. 11 ust. 1 updof). Oznacza to, że otrzymany przez członka rady nadzorczej pełniącego swą funkcję na podstawie powołania zwrot kosztów przejazdu na posiedzenia rady jest u niego przychodem z działalności wykonywanej osobiście.

Jednocześnie fakt osiągnięcia przychodu nie zawsze jest równoznaczny z jego opodatkowaniem. Ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych korzystają bowiem różne należności, w tym m.in. diety i inne należności za czas podróży osoby niebędącej pracownikiem - do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof. Odrębnymi przepisami, o których mowa jest rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz. U. z 2023 r. poz. 2190). Przytoczone zwolnienie od podatku stosuje się pod warunkiem, że otrzymane świadczenia nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów i były poniesione m.in. w celu osiągnięcia przychodów (art. 21 ust. 13 updof).

Przez lata trwał spór, czy zaprezentowane zwolnienie od podatku ma zastosowanie m.in. do przejazdów członków rady nadzorczej na posiedzenia rady. Aktualnie organy podatkowe twierdzą, że dla celów zastosowania tego zwolnienia należy przyjąć, iż podróżą w sensie ogólnym jest wykonywanie zadania poza miejscowością, w której znajduje się siedziba spółki. Pojęcie "podróży" użyte w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof dotyczy również przejazdu członków rady nadzorczej na posiedzenia tej rady z miejscowości zamieszkania tych osób do miejscowości, w której mieści się siedziba spółki.

Z interpretacji organu podatkowego

"(...) pojęcie »podróż« zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie zostało zdefiniowane ani w ustawie podatkowej ani w innych przepisach. Zatem właściwą metodą odkodowania jego znaczenia jest sięgnięcie do reguł wykładni językowej. Według internetowego Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pl) - podróż to przebywanie drogi do odległego miejsca; przemierzanie rozległych terenów; podróżowanie. Efektem zastosowania wykładni językowej jest więc ustalenie, że podróż to przebycie drogi do jakiegoś odległego miejsca, bez dookreślenia tego pojęcia przez takie elementy jak czas odbywania, częstotliwość czy też przez zdefiniowanie kierunku podróży. Stąd też przedmiotowe zwolnienie nie obejmuje zwrotu kosztów za jazdy lokalne, bowiem nie spełniają definicji »podróży«.

Biorąc powyższe pod uwagę należy przyjąć, że podróżą, o której mowa w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest dojazd osób należących do składu Rad Nadzorczych na posiedzenia Rady, z miejscowości położonych poza miejscowością, w której znajduje się siedziba osoby prawnej, jeśli posiedzenia odbywają się w tej miejscowości lub w innej niż siedziba osoby prawnej miejscowości".

(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 19 listopada 2024 r., nr 0115-KDIT2.4011.491.2024.2.MD)

Zatem w sytuacji gdy spółka zwraca członkom rady nadzorczej koszty przejazdów na posiedzenia rady odbywające się poza ich miejscem zamieszkania, w miejscowości, w której znajduje się siedziba spółki, to u członków rady zwrot taki stanowi przychód z działalności wykonywanej osobiście, do którego zastosowanie ma zwolnienie od podatku wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b updof. Tym samym spółka nie jest zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od dokonanego przez siebie zwrotu.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2025
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60