Koszty opłaty rejestracyjnej w przypadku samochodu osobowego używanego do celów mieszanych
Kupiłem nowy samochód osobowy, który zamierzam zaliczyć do środków trwałych. Jak rozliczyć opłatę rejestracyjną, jeżeli samochód będzie używany do celów mieszanych?
W opisanym przypadku pełną kwotę opłaty rejestracyjnej należy wliczyć do wartości początkowej samochodu i będzie ona kosztem poprzez odpisy amortyzacyjne.
W analizowanej sytuacji mamy do czynienia z nabyciem przez podatnika nowego samochodu, który zostanie wprowadzony do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Trzeba zatem zauważyć, że bez rejestracji nie jest on kompletny i zdatny do użytku. Oznacza to, że nie spełnia warunków uznania za środek trwały w rozumieniu art. 22a ust. 1 updof. Tylko bowiem zarejestrowany samochód może być dopuszczony do ruchu. Aby podatnik mógł zakwalifikować samochód do środków trwałych, konieczne jest jego zarejestrowanie. Naliczona w związku z tym opłata rejestracyjna będzie stanowiła element wartości początkowej tego środka trwałego. Jak wynika z art. 22g ust. 1 pkt 1 i ust. 3 updof, w razie odpłatnego nabycia za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uważa się generalnie cenę ich nabycia, czyli kwotę należną zbywcy, którą powiększa się m.in. o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, w tym w szczególności o koszty opłat notarialnych, skarbowych i innych.
Do wartości początkowej podatnik powinien wliczyć całą wartość opłaty rejestracyjnej, niezależnie od sposobu w jaki samochód będzie używany.
Na marginesie zauważmy, że gdyby opłata rejestracyjna była związana z przerejestrowaniem samochodu na podatnika jako nowego (kolejnego) właściciela, a samochód byłby wykorzystywany nie tylko w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, ale też do celów prywatnych, to opłata rejestracyjna podlegałaby ujęciu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów, ale w części odpowiadającej 75% jej wysokości z uwagi na ograniczenie przewidziane w art. 23 ust. 1 pkt 46a updof.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|