Ewidencja prowadzona przez podatnika zwolnionego
Drobni przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji sprzedaży za każdy dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym. Prowadzenie takiej ewidencji przez podatnika zwolnionego z VAT jest niezbędne w celu ustalenia momentu, w którym wartość sprzedaży przekroczy kwotę uprawniającą podatnika do korzystania ze zwolnienia od podatku.
Jeżeli podatnik, o którym mowa w art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, nie prowadzi ewidencji sprzedaży zgodnie z nałożonym obowiązkiem, bądź też prowadzi ją w sposób nierzetelny, a na podstawie dokumentacji nie jest możliwe ustalenie wartości sprzedaży, organ podatkowy określi, w drodze oszacowania, wartość sprzedaży opodatkowanej i ustali od niej kwotę podatku należnego. Jeżeli nie można określić przedmiotu opodatkowania, kwotę podatku ustala się przy zastosowaniu stawki 23% (art. 109 ust. 2 ustawy o VAT).
W sytuacji gdy wartość sprzedaży zwolnionej od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT przekroczy określony w ustawie limit, zwolnienie traci moc począwszy od czynności, którą przekroczono tę kwotę. Podobna zasada dotyczy działalności rozpoczętej w trakcie roku podatkowego, dla której limit liczony jest proporcjonalnie.
Przykład
W uproszczonej ewidencji sprzedaży VAT we wrześniu 2022 r. podatnik dokonał następujących zapisów:
Z przedstawionej ewidencji wynika, iż w dniu 13 września 2022 r. podatnik przekroczył wartość sprzedaży uprawniającą go do zwolnienia. |
Jeżeli z uproszczonej ewidencji prowadzonej przez podatnika zwolnionego podmiotowo z VAT wynika, że wartość sprzedaży została przekroczona w danym dniu, to opodatkowaniu podlega cała kwota uzyskana w wyniku tej transakcji, którą przekroczono ten limit. Zatem wartość tej transakcji (jak i wszystkich dokonanych po niej) powinna być wykazana w ewidencji VAT prowadzonej zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT za miesiąc, w którym przekroczono limit. Wcześniejsze transakcje natomiast ewidencjonowane powinny być w sposób uproszczony - zgodnie z art. 109 ust. 1 ustawy o VAT.
Przykład
Podatnik korzystający ze zwolnienia na mocy art. 113 ust. 1 ustawy o VAT, w dniu 13 września 2022 r. wykonał usługę remontową, której wartość wyniosła 12.400 zł. W wyniku tej sprzedaży przekroczony został limit uprawniający do zwolnienia z VAT. Od tego momentu podatnik utracił prawo do zwolnienia i musi naliczyć podatek VAT od sprzedaży tej usługi, czyli od kwoty 12.400 zł. Zgodnie z art. 109 ust. 3 ustawy o VAT podatnik zobowiązany jest wykazać w JPK_VAT z deklaracją za miesiąc, w którym przekroczono limit kwotę uzyskaną z tytułu sprzedaży powodującej jego przekroczenie limitu oraz z tytułu późniejszej sprzedaży dokonanej w tym miesiącu. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|