podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Koszty podatkowe - kwalifikacja i moment ich rozliczenia - Dodatek nr 12 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 10 (114) z dnia 1.04.2022

Wydatki na zakup usługi transportowej a koszty podatkowe

Spółka komandytowa (posiadająca status podatnika CIT od 1 maja 2021 r.) kupuje towary od kontrahentów krajowych, w związku z czym ponosi również wydatki na zakup usług transportowych, w celu przywiezienia tych towarów do firmy. Czy wydatki te należy zakwalifikować do kosztów uzyskania przychodów bezpośrednio związanych z przychodami, czy są to tzw. koszty pośrednie? Dla celów bilansowych wydatki te bezpośrednio księgujemy w koszty.

Jeżeli jednostka dla celów bilansowych wydatki na zakup usług transportowych dotyczących zakupionych towarów odnosi bezpośrednio w koszty okresu, to oznacza, że wycena towarów następuje w oparciu o ich ceny zakupu. W takim przypadku koszty transportu stanowią dla celów podatkowych koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem (tzw. koszty pośrednie), podlegające zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w dniu ich poniesienia. Rozliczenie podatkowe jest wówczas zgodne z rozliczeniem bilansowym.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2021 r. obowiązują przepisy, na podstawie których spółki komandytowe uzyskały status podatnika CIT (utraciły one tym samym transparentność podatkową). Spółki te mogły jednak postanowić, że nowe zasady opodatkowania będą stosować dopiero od 1 maja 2021 r. Wówczas z tym dniem spółka komandytowa uzyskała status podatnika CIT (tak też jest w omawianym przypadku). Spółka komandytowa po uzyskaniu statusu podatnika CIT jest zobowiązana rozliczać podatek dochodowy od uzyskiwanych dochodów podobnie, jak inni podatnicy CIT.

Koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty pośrednie

Dla celów CIT koszty uzyskania przychodów "dzieli" się generalnie na koszty bezpośrednio związane z przychodami oraz koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodami, tzw. koszty pośrednie. Prawidłowa kwalifikacja poniesionych kosztów jest bardzo ważna, ponieważ różny jest moment potrącalności tych kosztów. Przypomnijmy bowiem, że koszty bezpośrednio związane z przychodami są, co do zasady, potrącalne z chwilą uzyskania przychodu, którego bezpośrednio koszty te dotyczą. Natomiast tzw. koszty pośrednie są potrącalne w dacie ich poniesienia (jeżeli koszty te dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, a nie jest możliwe określenie, jaka ich część dotyczy danego roku podatkowego, w takim przypadku stanowią koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą). Szczegółowo na ten temat piszemy w pkt 3.1.3.2. rozdziału I tego dodatku.

Usługa transportowa jako koszt podatkowy

W celu rozstrzygnięcia, czy koszty transportu towarów to koszty bezpośrednio, czy pośrednio związane z przychodami, wskazane jest kierować się zasadami wyceny takich składników majątku stosowanych przez jednostkę dla celów bilansowych.

Co do zasady, dla celów bilansowych wartość zakupionych towarów wycenia się według cen ich nabycia (por. art. 28 ust. 1 pkt 6 ustawy o rachunkowości). Cena nabycia to cena zakupu składnika aktywów, obejmująca kwotę należną sprzedającemu (bez podlegającego odliczeniu VAT), łącznie m.in. z kosztami transportu, jak też załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski.

W ramach uproszczenia jednostki mogą zamiennie wyceniać towary w cenach zakupu. Możliwość taka jest jednak dopuszczalna jedynie w sytuacji, gdy nie zniekształca to stanu aktywów oraz wyniku finansowego jednostki.

Zatem jeżeli jednostka wycenia zakupione towary według cen nabycia, to wartość usług transportowych zwiększa tę cenę, a w konsekwencji usługi takie mają dla celów podatkowych charakter kosztów bezpośrednio związanych z przychodami. Natomiast w przypadku, gdy jednostka wycenia nabyte towary w oparciu o cenę zakupu, wydatki na zakup usług transportowych odnoszone są bezpośrednio w wynik okresu. Wówczas dla celów podatkowych stanowią one koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem (tzw. koszty pośrednie).

Pytająca jednostka dla celów bilansowych wydatki na zakup usługi transportowej ujmuje bezpośrednio w kosztach, bez przypisywania ich do zakupionych towarów. Można zatem wnioskować, że wycenia towary według cen zakupu. Należałoby zatem uznać, że w omawianym przypadku wydatki na zakup usługi transportowej stanowią - dla celów CIT - tzw. koszty pośrednie, potrącalne w dacie poniesienia. Przypomnijmy, że za dzień poniesienia pośredniego kosztu uzyskania przychodów uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo dzień, na który ujęto koszt na podstawie innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) z wyjątkiem sytuacji, gdy dotyczyłoby to ujętych jako koszty rezerw albo biernych rozliczeń międzyokresowych kosztów.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.