podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Odliczanie częściowe i korekta VAT za 2017 rok - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 8 (1465) z dnia 25.01.2018

Proporcja u podatnika rozpoczynającego działalność

Planuję rozpocząć działalność gospodarczą w lutym 2018 r., jako czynny podatnik VAT. Wystąpi u mnie również obrót zwolniony z VAT, ale w niewielkim zakresie w stosunku do całej działalności. Czy muszę ustalić z naczelnikiem urzędu skarbowego proporcję, według której będę odliczać VAT?

Podatnik VAT ma, co do zasady, prawo do odliczenia podatku naliczonego od nabytych towarów i usług, o ile zakupy te służą lub będą służyły w przyszłości działalności opodatkowanej VAT. Z kolei zakupy związane z działalnością zwolnioną z VAT nie uprawniają do odliczenia VAT naliczonego.

W sytuacji przedstawionej w pytaniu Czytelnik przede wszystkim powinien określić, czy jest w stanie przyporządkować dokonywane zakupy towarów i usług do konkretnego rodzaju wykonywanych czynności. Jeżeli może wyodrębnić podatek naliczony związany z działalnością zwolnioną z VAT i z działalnością opodatkowaną, to nie ma potrzeby stosowania proporcjonalnego odliczania VAT. Odliczeniu wówczas podlegać będzie podatek naliczony związany z czynnościami opodatkowanymi VAT.

Odliczenie podatku naliczonego na podstawie wyliczonej przez podatnika proporcji stosowane jest przy działalności tzw. mieszanej, w sytuacji, gdy zakup służy zarówno działalności zwolnionej z VAT, jak i opodatkowanej.

Proporcja sprzedaży ustalana jest w takich przypadkach zgodnie z art. 90 ust. 3 ustawy o VAT, jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

W sytuacji gdy podatnik w poprzednim roku podatkowym nie osiągnął obrotu, o którym mowa w art. 90 ust. 3, lub gdy obrót w poprzednim roku podatkowym był niższy niż 30.000 zł, rozlicza podatek naliczony związany z obydwoma rodzajami sprzedaży (opodatkowaną i zwolnioną) przyjmując proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy ustalonej z naczelnikiem urzędu skarbowego i potwierdzonej protokołem (art. 90 ust. 8 ustawy o VAT). Przepis ten ma również zastosowanie w sytuacji gdy podatnik uzna, że w odniesieniu do niego kwota obrotu, o której mowa w tym przepisie, byłaby niereprezentatywna (art. 90 ust. 9 ustawy o VAT).

Zatem podatnik (Czytelnik), który rozpocznie w trakcie 2018 r. wykonywanie czynności opodatkowanych oraz zwolnionych i zgodnie z obowiązującymi przepisami może odliczać VAT proporcjonalnie, powinien w oparciu o powołany wcześniej art. 90 ust. 8 ustawy o VAT uzgodnić z naczelnikiem urzędu skarbowego w formie protokołu proporcję wyliczoną szacunkowo, według której będzie odliczał VAT naliczony.

Reasumując, podatnik, który rozpoczyna działalność, powinien orientacyjnie określić proporcję sprzedaży. Aby uzgodnić proporcję wyliczoną szacunkowo, powinien zwrócić się z wnioskiem do naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Organ podatkowy, po rozpatrzeniu wniosku, sporządza protokół, w którym ustala wskaźnik proporcji, jaki podatnik będzie stosował do końca danego roku. Protokół ten musi być podpisany przez obie strony - podatnika i organ podatkowy.

Wniosek o ustalenie proporcji przez naczelnika urzędu skarbowego
Szczecin, 22 stycznia 2018 r.
Jan Kowalski
ul. Kwiatowa 1,
72-200 Szczecin
NIP 9999999999

Naczelnik
Urzędu Skarbowego
w Szczecinie

Na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2017 r. poz. 1221 ze zm.) proponuję ustalenie proporcji sprzedaży na 2018 rok w celu odliczenia podatku naliczonego i wnoszę o jej akceptację przez Naczelnika Urzędu Skarbowego.
Uzasadnienie
Działalność gospodarczą rozpocznę w lutym 2018 r. Zarejestruję się do celów VAT. Będę prowadził działalność opodatkowaną i zwolnioną z VAT. Według moich prognoz udział sprzedaży opodatkowanej w sprzedaży ogółem wynosić będzie około 70%.
Na podstawie art. 90 ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług zwracam się o zaakceptowanie proporcji w tej wysokości.
Jan Kowalski
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Indeks Księgowań - Księgowanie od A do Z
GOFIN NEWS - mobilna aplikacja dla Księgowych!
PRZEWODNIKI on-line Księgowego i Kadrowego
Pomocniki Księgowego

Terminarz

wrzesień 2018
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
ASYSTENT GOFIN - Darmowa aplikacja dla Księgowych
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
gofin
sgk
czasopisma
forum
sklep
gazeta podatkowa
 
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.