podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Środki trwałe w podatku dochodowym - praktyczne problemy - Dodatek nr 12 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 14 (446) z dnia 20.07.2017

Moment podwyższenia stawki amortyzacyjnej dla samochodu ciężarowego

Samochód ciężarowy amortyzuję metodą liniową według stawki podstawowej. Od czerwca 2017 r. używam go w warunkach terenowych i leśnych. W związku z tym stosowaną dotychczas podstawową stawkę amortyzacyjną chcę podwyższyć współczynnikiem 1,4. Od kiedy mogę skorzystać z tego rozwiązania (od lipca 2017 r. czy stycznia 2018 r.)?

Czytelnik może podwyższyć stawkę amortyzacyjną już od lipca 2017 r.

Zgodnie z Wykazem rocznych stawek amortyzacyjnych, podstawowa stawka amortyzacyjna dla samochodów ciężarowych wynosi 20% rocznie. W określonych przypadkach ustawodawca przewidział jednak możliwość podwyższenia tej stawki.

Dla środków transportu, w tym samochodów ciężarowych, używanych w sposób bardziej intensywny w stosunku do warunków przeciętnych albo wymagających szczególnej sprawności technicznej istnieje możliwość podwyższenia stawki amortyzacyjnej o współczynnik nie wyższy niż 1,4. Wynika to z art. 22i ust. 2 pkt 2 updof. Przy czym zgodnie z informacją zawartą w objaśnieniach do wymienionego Wykazu, przez środki transportu wymagające szczególnej sprawności technicznej należy rozumieć te pojazdy, które używane są w pracy na trzy zmiany, mimo że nie działają ze swej istoty w ruchu ciągłym, używane w warunkach terenowych, w warunkach leśnych, pod ziemią lub w innych warunkach wskazujących na bardziej intensywne zużycie.

Ustalenie podwyższonej stawki amortyzacyjnej sprowadza się do pomnożenia stawki z Wykazu przez współczynnik nie wyższy niż 1,4. Jest to maksymalna wartość współczynnika. Zatem podatnik ma prawo podwyższenia podstawowej stawki wybranym przez siebie współczynnikiem, ale nie wyższym niż 1,4.

Przyjęcie współczynnika w maksymalnej wysokości oznacza, że roczna stawka amortyzacyjna dla samochodu ciężarowego będzie wynosiła 28%.

Podwyższenie stawki możliwe jest od miesiąca następującego po miesiącu, w którym zaistniały okoliczności wskazujące na używanie samochodu ciężarowego w sposób bardziej intensywny w stosunku do warunków przeciętnych albo w warunkach wymagających szczególnej sprawności technicznej. Tak wynika z art. 22i ust. 3 updof. Czytelnik, u którego wystąpiły wspomniane okoliczności, nie musi więc czekać z podwyższeniem stawki amortyzacyjnej do nowego roku podatkowego. Może ją podwyższyć od lipca 2017 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.