podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Podatkowe rozliczenie pozapłacowych świadczeń pracowniczych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 44 (1398) z dnia 1.06.2017

Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów egzaminu

Pracownik zatrudniony na stanowisku elektryka zdawał egzamin w celu potwierdzenia posiadania kwalifikacji zawodowych. Pracodawca pokrył koszty tego egzaminu. Pracownik nie uczestniczył w procesie szkolenia, miał tylko obowiązek potwierdzenia spełnienia wymagań kwalifikacyjnych w drodze egzaminu. Czy w takim przypadku mamy do czynienia z podwyższeniem kwalifikacji zawodowych? Czy z tytułu sfinansowania kosztów egzaminu powstanie u pracownika opodatkowany przychód?

Jak wynika z art. 12 ust. 1 ustawy o pdof przychodem pracowniczym są nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, ale również świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, czy wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Stąd opłacenie przez pracodawcę egzaminu potwierdzającego kwalifikacje pracownicze również należy uznać za przychód ze stosunku pracy.

Przychód ten na warunkach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof może korzystać ze zwolnienia od podatku. W myśl tego przepisu wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych, zgodnie z odrębnymi przepisami, przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych pracownika (z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnień z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego). Odrębnymi przepisami, o których mowa, są przepisy art. 1031-1036 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.). Różnicują one świadczenia przysługujące dokształcającym się pracownikom w zależności od tego, czy pracownik podnosi kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, czy też zdobywa lub uzupełnia wiedzę i umiejętności z własnej inicjatywy. Zdaniem redakcji egzamin, o którym mowa w pytaniu, należy zakwalifikować jako podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu art. 1031 Kodeksu pracy. Przepis ten definiuje podnoszenie kwalifikacji zawodowych jako zdobywanie lub uzupełniane wiedzy i umiejętności przez pracownika, o ile odbywa się to za zgodą pracodawcy lub z jego inicjatywy. W omawianym przypadku egzamin jest niezbędny do dalszego wykonywania określonych czynności zawodowych. Bez jego pozytywnego zaliczenia pracownik dla potrzeb wykonywania prac wymagających tych kwalifikacji będzie traktowany jak osoba, która ich nie posiada - bez względu na faktyczne doświadczenie zawodowe w tym zakresie i posiadane wcześniej uprawnienia. Dlatego też egzamin taki również potwierdza kwalifikacje zawodowe, mimo że nie dotyczy uprawnień zdobywanych po raz pierwszy. Egzamin ten, mimo że dotyczy już posiadanych umiejętności zawodowych, uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczący zagadnień będących jego przedmiotem i pracownik, który do niego podchodzi, musi je znać. W tym kontekście wymóg potwierdzenia kwalifikacji zakłada ich uzupełnienie o bieżące informacje dotyczące tematu egzaminu. W sytuacji przedstawionej w pytaniu spełniona jest też niezbędna przesłanka uznania dokształcania za podnoszenie kwalifikacji zawodowych w rozumieniu art. 1031 Kodeksu pracy, tj. wyrażenie zgody przez pracodawcę (lub przejawienie inicjatywy na takie dokształcanie) - co zostało wyrażone sfinansowaniem egzaminu.

Warto dodać, że dla potrzeb przyznania urlopu szkoleniowego na taki egzamin konieczne byłoby, aby wymóg potwierdzenia kwalifikacji zawodowych w formie egzaminu - jednorazowo lub, po pierwszym zdobyciu uprawnień, okresowo (odnawianie uprawnień), wynikał z przepisów określających wymogi kwalifikacyjne do wykonywania prac wskazanych w pytaniu. W omawianej sprawie udzielenie urlopu szkoleniowego jest jednak bezprzedmiotowe z uwagi na to, że egzamin już się odbył.

art. 1033 Kodeksu pracy wynika, że pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, pracodawca może przyznać dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Wartość tych świadczeń objęta jest wówczas zwolnieniem od podatku, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof (por. interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 26 lutego 2015 r., nr IBPBII/1/415-979/14/BD).

Jeżeli więc pracodawca pokrył koszt egzaminu, na który skierował swojego pracownika w celu potwierdzenia posiadanych kwalifikacji niezbędnych do pracy na zajmowanym przez niego stanowisku, to u pracownika powstaje z tego tytułu przychód ze stosunku pracy korzystający ze zwolnienia od podatku dochodowego.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.