
Nowe zasady kontroli przedsiębiorców - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1388) z dnia 27.04.2017
Kiedy możliwa jest kontrola "z zaskoczenia"?
W firmie trwa kontrola. Kontrolerzy pojawili się bez uprzedniego zawiadomienia. Nie zostaliśmy poinformowani o przyczynie braku takiego zawiadomienia. Czy kontrola może odbywać się w taki sposób?
Zasadniczo organy kontroli zawiadamiają przedsiębiorcę o zamiarze wszczęcia kontroli. Jednakże ustawodawca przewidział przypadki, gdy takie zawiadomienie nie jest wymagane. Przykładowo ma to miejsce, gdy przeprowadzenie kontroli jest niezbędne dla przeciwdziałania popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia bądź jest uzasadnione bezpośrednim zagrożeniem życia, zdrowia lub środowiska naturalnego. Wówczas inspektorzy zobowiązani są do uzasadnienia przyczyny braku zawiadomienia i umieszczenia tej informacji w książce kontroli i protokole kontroli.
Warto w tym miejscu wskazać, że dowody przeprowadzone w toku postępowania kontrolnego przez organ z naruszeniem przepisów prawa w zakresie kontroli działalności gospodarczej przedsiębiorcy, jeżeli będą miały istotny wpływ na jej wyniki, nie mogą stanowić dowodu w żadnym postępowaniu administracyjnym, podatkowym, karnym lub karnym skarbowym dotyczącym kontrolowanego przedsiębiorcy.
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 2.07.2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 1829 ze zm.)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.08.2022 (środa)
16.08.2022 (wtorek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|