podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych - Dodatek nr 14 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (914) z dnia 20.05.2016

Przeznaczenie pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży mieszkania na zakup działki pod budowę domu

Małżonkowie sprzedali mieszkanie kupione w 2014 r. (wspólność majątkowa). Pieniądze ze sprzedaży przeznaczyli w 2015 r. na zakup działki rolnej. Działka została przekształcona w budowlaną pod koniec 2015 r. i w tym też roku małżonkowie rozpoczęli na niej budowę domu. Czy zakup działki rolnej może być uznany za przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania na własne cele mieszkaniowe, a w związku z tym - czy możliwe jest skorzystanie ze zwolnienia z PIT?

Zakup działki na warunkach wskazanych w pytaniu może być uznany za wydatek poniesiony na własne cele mieszkaniowe i uprawnia do zastosowania zwolnienia z PIT.

W przypadku sprzedaży nieruchomości poza działalnością gospodarczą (dalej - sprzedaż prywatnej nieruchomości), przychód podatkowy powstaje, jeżeli do sprzedaży dojdzie przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie tej nieruchomości. Podstawą obliczenia podatku od takiej sprzedaży jest dochód stanowiący różnicę pomiędzy przychodem ze sprzedaży a kosztami ustalonymi zgodnie z art. 22 ust. 6c i 6d ustawy o PDOF, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych, dokonanych od zbywanej nieruchomości (por. art. 30e ust. 2 ustawy o PDOF).

Dochód ze sprzedaży prywatnej nieruchomości może być zwolniony od podatku, jeżeli przychód uzyskany z tej sprzedaży zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe w okresie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości (art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PDOF). Katalog wydatków, które uznawane są za poniesione na "własne cele mieszkaniowe", określa art. 21 ust. 25 ustawy o PDOF. W tym katalogu wymieniono m.in. wydatki na nabycie gruntu pod budowę budynku mieszkalnego lub udziału w takim gruncie oraz nabycie innego gruntu lub udziału w gruncie, jeżeli w okresie, o którym mowa w ust. 1 pkt 131 ustawy o PDOF (czyli w terminie 2 lat licząc od końca roku, w którym nastąpiła sprzedaż nieruchomości, do której to sprzedaży podatnik chce zastosować zwolnienie z PIT), grunt ten zmieni przeznaczenie na grunt pod budowę budynku mieszkalnego.

Z pytania wynika, że pieniądze ze sprzedaży mieszkania małżonkowie przeznaczyli na zakup gruntu rolnego, a jego przekształcenie w budowlany nastąpiło w ciągu 2 lat od sprzedaży mieszkania (liczonych jak wyżej). Wydatki na zakup tego gruntu mogą być zatem uznane za poniesione na własne cele mieszkaniowe, a małżonkowie mogą skorzystać ze zwolnienia z PIT, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o PDOF.

Powyższe znajduje potwierdzenie w odpowiedzi sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów z 2 października 2014 r. na interpelację poselską nr 28290, w której czytamy:

"(...) Obecnie obowiązująca regulacja wyraźnie stanowi, że grunt w chwili dokonania wydatku na jego zakup nie musi być przeznaczony pod budowę budynku mieszkalnego. Ustawodawca dopuszcza, by warunek ten spełnił się w późniejszym okresie, tj. po dniu odpłatnego zbycia, ale przed upływem dwóch lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło zbycie nieruchomości lub określonych (...) praw majątkowych.

Zatem zgodnie z obowiązującym przepisem art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c) ustawy PIT, realizuje cel mieszkaniowy również wydatek poniesiony na zakup działki rolnej, pod warunkiem, że działka ta - w ustawowym terminie - faktycznie zmieni przeznaczenie na działkę pod budowę budynku mieszkalnego."

W tym miejscu warto przytoczyć także interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1 sierpnia 2014 r., nr ILPB2/415-563/14-3/WM. Wynika z niej, że jeżeli decyzja o zmianie przeznaczenia gruntu zostanie wydana po upływie terminu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, zwolnienie, o którym mowa, nie będzie mogło być zastosowane, nawet jeżeli uchybienie tego terminu nastąpi całkowicie niezależnie od podatnika. W tej interpretacji czytamy:

"(...) zgodnie z konstrukcją i systematyką ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz utrwalonym orzecznictwem sądowym, wszelkie ulgi i zwolnienia podatkowe stanowią wyjątek od generalnej zasady powszechności opodatkowania wyrażonej w art. 9 ust. 1 cyt. ustawy. W konsekwencji przy stosowaniu ulg i zwolnień podatkowych nie jest dopuszczalne posługiwanie się wykładnią rozszerzającą. Pierwszeństwo w odkodowywaniu norm należy przyznać wykładni językowej (literalnej).

Zastosowanie tej wykładni w rozpatrywanym przypadku prowadzi do wniosku, że uzyskanie po terminie decyzji dotyczącej zmiany przeznaczenia gruntu eliminuje możliwość skorzystania z przedmiotowej ulgi i nie zmienia tego fakt, że do uchybienia terminu wydania decyzji doszło z przyczyn niezależnych od podatnika, np. z uwagi na wadliwe działanie organu władzy publicznej.

Zatem należy stwierdzić, że zakup gruntu o charakterze rolnym w terminie określonym w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z jednoczesnym złożeniem wniosku do właściwego organu gminy o zmianę przeznaczenia przedmiotowego gruntu z rolnego na budowlany nie jest wydatkiem na cele mieszkaniowe, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c) ustawy, w sytuacji, gdy właściwy organ wyda decyzję w sprawie zmiany przeznaczenia gruntu po upływie terminu określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy. (...)"

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.