podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych - Dodatek nr 14 do Biuletynu Informacyjnego dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 15 (914) z dnia 20.05.2016

Świadczenia wakacyjne dla pracownika i członków jego rodziny

Ze środków ZFŚS dofinansowaliśmy wczasy, które pracownik wykupił w biurze podróży dla siebie, swojej żony i małoletniego dziecka. Czy w takiej sytuacji kwota dofinansowania jest zwolniona z opodatkowania podatkiem dochodowym?

Otrzymane przez pracownika dofinansowanie do wypoczynku (zarówno pracownika, jak i członków jego rodziny), co do zasady, stanowi przychód ze stosunku pracy. W przypadku, gdy źródłem dofinansowania są środki ZFŚS, przychód ten może jednak korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego - na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 i 78 lit. a) ustawy o PDOF.

W świetle unormowań ustawy o PDOF, dofinansowanie do wypoczynku pracownika, a także członków jego rodziny (np. dopłaty do kolonii lub obozu dziecka pracownika bądź wczasów zakupionych dla jego żony), stanowi przychód tej osoby ze stosunku pracy, w rozumieniu art. 12 ust. 1 tej ustawy. Za podstawę prawną tych świadczeń uznaje się bowiem łączący pracownika z pracodawcą stosunek pracy.

Jeżeli jednak źródłem dofinansowania wypoczynku są środki ZFŚS, to w takim przypadku wolne od podatku dochodowego są:

1) dopłaty z ZFŚS (bez względu na ich wysokość) do wypoczynku dzieci i młodzieży do lat 18, zorganizowanego przez podmioty prowadzące działalność w tym zakresie, w formie wczasów, kolonii, obozów i zimowisk, w tym również połączonego z nauką, pobytu na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych oraz przejazdów związanych z tym wypoczynkiem i pobytem na leczeniu (art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a) ustawy o PDOF),

2) dofinansowanie ze środków ZFŚS wypoczynku pracownika i członków jego rodziny - łącznie do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł, z uwzględnieniem innych świadczeń pieniężnych i rzeczowych otrzymanych przez tego pracownika od 1 stycznia danego roku podatkowego, w związku z finansowaniem działalności socjalnej z ZFŚS lub funduszy związków zawodowych, które korzystają ze zwolnienia od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF (rzeczowymi świadczeniami nie są bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi).

Przy stosowaniu powyższych zwolnień nie ma znaczenia okoliczność, czy podlegające dofinansowaniu z ZFŚS np. wczasy dla pracownika i członków jego rodziny lub kolonie dla dziecka pracownika - zakupił pracodawca, czy też takiego zakupu dokonał samodzielnie pracownik.

Należy jednak zauważyć, że dopłaty do wakacyjnego wypoczynku dziecka pracownika mogą korzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie wspomnianego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 78 ustawy o PDOF - tylko wówczas, gdy łącznie są spełnione następujące warunki:

1) dziecko uczestniczące w wypoczynku nie ukończyło 18 lat,

2) wypoczynek dziecka ma formę zorganizowaną (wczasy, kolonie, obóz lub zimowisko, w tym również połączone z nauką, pobyt na leczeniu sanatoryjnym, w placówkach leczniczo-sanatoryjnych, rehabilitacyjno-szkoleniowych i leczniczo-opiekuńczych),

3) organizatorem wypoczynku jest podmiot prowadzący działalność w tym zakresie, np. biuro turystyczne, biuro podróży bądź inny podmiot, który zajmuje się statutowo tego rodzaju działalnością (m.in. stowarzyszenie, organizacja charytatywna bądź fundacja - o ile organizowanie wypoczynku zorganizowanego jest działalnością statutową tego podmiotu); potwierdził to Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z 5 marca 2013 r., nr IBPBII/1/415-1073/12/MK,

4) poniesienie wydatków związanych z wypoczynkiem dziecka zostało potwierdzone stosownym dokumentem (fakturą, rachunkiem, dowodem wpłaty, itp.).

Przykład

W maju 2016 r. pracownik otrzymał z ZFŚS dofinansowanie do wczasów rodzinnych, które zakupił w biurze podróży. Kwota dofinansowania wyniosła ogółem 2.400 zł, z tego:

  • 1.600 zł - dofinansowanie do wczasów pracownika i jego żony,
     
  • 800 zł - dofinansowanie do wczasów 6-letniego dziecka pracownika.

Od początku 2016 r. pracownik nie otrzymał z ZFŚS innych świadczeń zwolnionych od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF.

W takiej sytuacji:

1) cała kwota dofinansowania z ZFŚS do wczasów 6-letniego dziecka pracownika (tj. 800 zł) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 78 lit. a) ustawy o PDOF,

2) dofinansowanie z ZFŚS wczasów pracownika i jego żony korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego do kwoty 380 zł, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PDOF,

3) nadwyżkę dofinansowania z ZFŚS wczasów pracownika i jego żony ponad limit ww. zwolnienia, czyli kwotę 1.220 zł (1.600 zł - 380 zł), pracodawca, jako płatnik, powinien dodać do pozostałych przychodów uzyskanych przez pracownika w maju 2016 r. ze stosunku pracy i od łącznej kwoty pobrać miesięczną zaliczkę na podatek dochodowy, obliczoną zgodnie z art. 32 tej ustawy,

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

październik 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
28
29
30
31
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.