podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Kredyt, pożyczka i inne formy finansowania działalności - Dodatek nr 9 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 10 (418) z dnia 20.05.2016

Refundacja wynagrodzenia za zatrudnienie bezrobotnego

Przedsiębiorca będący osobą fizyczną zatrudnił osobę bezrobotną po 50 roku życia. Z urzędu pracy będzie otrzymywał refundację wynagrodzenia tej osoby. Czy powinien on ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów koszty wynagrodzenia i ich refundację?

Pracodawca powinien ujmować w kosztach uzyskania przychodów wydatki z tytułu wynagrodzenia za pracę pracownika zatrudnionego w ramach programu aktywizacji osób po 50 roku życia. Z kolei kwotę refundacji tych kosztów obowiązany jest wykazać w przychodach, w momencie jej faktycznego otrzymania.

Podstawa prawna refundacji wynagrodzenia

Wiek osoby bezrobotnej może być barierą w zatrudnieniu. Za osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy uznaje się bezrobotnych, którzy ukończyli 50 rok życia. W celu aktywizacji tych osób wprowadzane są różne instrumenty rynku pracy, które mają zachęcić pracodawców do ich zatrudniania. Jednym z takich instrumentów jest dofinansowanie wynagrodzenia za ich pracę. Podstawę prawną dofinansowania stanowi art. 60d ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2015 r. poz. 149 ze zm.). Z przepisu tego wynika, że na podstawie umowy zawartej ze starostą, pracodawcy (przedsiębiorcy) może zostać przyznane dofinansowanie wynagrodzenia za zatrudnienie skierowanego bezrobotnego, który ukończył 50 rok życia. Jest ono udzielane zgodnie z warunkami dopuszczalności pomocy de minimis.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje przez okres:

  • 12 miesięcy - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 50 lat, a nie ukończył 60 lat lub
     
  • 24 miesięcy - w przypadku zatrudnienia bezrobotnego, który ukończył 60 lat.

Po upływie okresu przysługiwania dofinansowania wynagrodzenia, pracodawca (przedsiębiorca) jest obowiązany do dalszego zatrudniania tej osoby odpowiednio przez:

  • 6 miesięcy - w przypadku gdy dofinansowanie przysługiwało przez okres 12 miesięcy,
     
  • 12 miesięcy - w przypadku gdy dofinansowanie przysługiwało przez okres 24 miesięcy.

Dofinansowanie wynagrodzenia przysługuje w kwocie określonej w umowie, nie wyższej jednak niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę miesięcznie obowiązującego w dniu zawarcia umowy, za każdego zatrudnionego bezrobotnego (w 2016 r. maksymalna kwota dofinansowania wynosi 925 zł).

Skutki w podatku dochodowym u pracodawcy

Nie budzi wątpliwości, że wydatki na wynagrodzenia skierowanego do pracy pracownika, który ukończył 50 rok życia, są kosztami ponoszonymi przez pracodawcę (przedsiębiorcę) w celu uzyskania przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Podlegają zatem zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu art. 22 ust. 1 updof i muszą być wykazywane w ewidencji księgowej.

Należy przy tym zaznaczyć, że przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w szczególny sposób regulują kwestię ujmowania kosztów wynagrodzeń do kosztów uzyskania przychodów. Zasadą jest, że wynagrodzenie pracownika stanowi taki koszt w miesiącu, za który jest należne, o ile zostało wypłacone lub postawione do dyspozycji w terminie wynikającym z przepisów prawa pracy, umowy lub innego stosunku prawnego łączącego strony (art. 22 ust. 6ba updof). Natomiast w przypadku uchybienia temu terminowi, wynagrodzenie jest zaliczane do kosztów uzyskania przychodów dopiero z chwilą jego faktycznej wypłaty lub postawienia do dyspozycji pracownika (art. 23 ust. 1 pkt 55 updof).

Oznacza to, że w sytuacji opisanej w pytaniu podatnik może ująć wynagrodzenie wspomnianego tam pracownika w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 12 "wynagrodzenia w gotówce i w naturze" z uwzględnieniem wspomnianych wcześniej zasad określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych. Fakt, że wynagrodzenie zatrudnionego bezrobotnego zostanie mu później zrefundowane, nie ma wpływu na jego kwalifikację podatkową. Nie ma też podstaw prawnych, aby po otrzymaniu refundacji podatnik dokonywał korekty (zmniejszenia) kwoty wynagrodzenia, które uprzednio prawidłowo zaliczył do kosztów uzyskania przychodów.

W tych okolicznościach refundacja przez urząd pracy kosztów wynagrodzenia pracownika po 50 roku życia będzie miała u podatnika ten skutek, że otrzymaną kwotę zaliczy on do przychodów z prowadzonej działalności gospodarczej. Zgodnie bowiem z art. 14 ust. 2 pkt 2 updof, do przychodów z działalności gospodarczej zalicza się m.in. dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków (z wyjątkami niemającymi zastosowania w rozpatrywanej sytuacji). Z kolei z art. 14 ust. 3 pkt 3a updof wynika a contrario, że kwoty zwróconych wydatków zaliczonych do kosztów uzyskania przychodów stanowią przychód podatkowy.

Tym samym kwotę z tytułu refundacji wynagrodzenia zatrudnionego pracownika po 50 roku życia, skierowanego przez urząd pracy, podatnik powinien wpisać do podatkowej księgi w kolumnie 8 "pozostałe przychody", w dacie jej otrzymania (wpływu na rachunek bankowy).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2020
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki

Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

   
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.