podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

VAT w budownictwie - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 34 (1284) z dnia 28.04.2016

Miejsce opodatkowania usługi montażu ogrodzenia

Posiadam zakład zajmujący się m.in. produkcją ogrodzeń metalowych. Wykonałem usługę wytworzenia i montażu ogrodzenia wokół budynku mieszkalnego na terenie Niemiec, dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Czy w takim przypadku miejscem opodatkowania usługi jest Polska? Czy można tu zastosować 8% stawkę VAT?

Aby udzielić prawidłowej odpowiedzi na pytanie, należy określić, czy Czytelnik dokonał dostawy towarów, czy wykonał usługę.

W obrocie krajowym organy podatkowe przyjmują, iż kompleksowe świadczenie polegające na wykonywaniu usług montowania wyprodukowanych przez siebie elementów konstrukcji stalowych jest usługą, a nie sprzedażą towarów, gdyż to usługa ma charakter dominujący. Przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22 lutego 2013 r., nr IBPP2/443-1159/12/RSz, stwierdził, że jeżeli przedmiotem zawartych z inwestorami umów jest dostawa i montaż wybranych elementów konstrukcji stalowych, takich jak: balustrady balkonowe (żadna z umów nie rozdziela czynności dostawy towarów, a następnie ich montażu), to mamy do czynienia z usługą zamontowania konstrukcji stalowych, w skład której wchodzi dostawa niezbędnych elementów własnej produkcji (produkcja w warsztacie, a następnie montaż w budynku). Cena usługi dla inwestora kalkulowana jest w taki sposób, że obejmuje ona koszty wyprodukowania niezbędnych konstrukcji budowlanych oraz wszelkie koszty montażu, w tym np. wynagrodzenia pracowników bez rozdzielenia na cenę wyrobu i montażu. W takim przypadku można rozpatrywać świadczenie kompleksowe, które obejmuje świadczenie podstawowe - usługę montażu balustrady oraz poprzedzające je świadczenie pomocnicze, tj. dostawę materiału.

Czytelnik wskazał, że świadczył usługę wytworzenia i montażu ogrodzenia wokół budynku mieszkalnego na terenie Niemiec dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności. Jak wynika z art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Przy czym należy podkreślić, że w przypadku usług związanych z nieruchomościami nie ma znaczenia, czy usługa została wykonana na rzecz podatnika, czy na rzecz osoby prywatnej. Aby jednak miejscem świadczenia usług było miejsce położenia nieruchomości, konieczne jest istnienie związku pomiędzy świadczonymi usługami a konkretną nieruchomością. Naszym zdaniem usługi, o których mowa w pytaniu mają związek z nieruchomością, w konsekwencji  nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

Należy wskazać, że odmienne stanowisko zaprezentował Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywi- dualnej z dnia 7 lutego 2014 r., nr ITPP2/443-1170/13/RS. Wyjaśnił bowiem, że montażu płotów (ogrodzenia) zakotwionych do gruntu za pośrednictwem specjalnie do tego przeznaczonych elementów stalowych nie można uznać za składową część nieruchomości. W związku z tym, jak i z faktem, że część ogrodzeń była montowana w miejscach, gdzie grunt nie pozwalał na ich zakotwienie, usługi montażu nie były usługami związanymi z nieruchomościami, o których mowa w art. 28e ustawy o VAT.

Biorąc pod uwagę stanowisko zaprezentowane w tej interpretacji, miejscem opodatkowania usługi świadczonej przez Czytelnika byłaby Polska. Właściwą stawką w tym przypadku byłaby 23% stawka VAT.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.)

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23.12.2013 r. w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług oraz warunków stosowania stawek obniżonych (Dz. U. poz. 1719 ze zm.)

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

czerwiec 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
11
12
13
14
15
16
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.