Obowiązek podatkowy w usługach transportu
Podatnik VAT świadczy usługi transportu, zarówno na terenie kraju, jak i poza jego granicami. Charakterystyczną cechą prowadzonej przez niego działalności jest realizacja cyklicznych zleceń transportowych, które są uzgadniane indywidualnie z każdym klientem na podstawie pre-billingu lub credit note oraz zawartej umowy. Zlecenia transportowe napływają do podatnika na bieżąco, w zależności od aktualnych potrzeb kontrahentów. Pre-billing może zawierać kilka zleceń, które podatnik jest w stanie zrealizować w ciągu 1 do 2 miesięcy. W związku z częstotliwością zleceń, umowy z klientami przewidują, że rozliczenie za świadczone usługi następuje po wykonaniu całego zamówienia wskazanego w pre-billingu lub credit note, tj. w dniu wykonania ostatniego transportu. Oznacza to, że okresy rozliczeniowe są zdefiniowane przez terminy wykonania wszystkich transportów wskazanych w tych dokumentach. Zasadniczo okres rozliczeniowy wynosi od 2 do 3 miesięcy. Przed wykonaniem przedmiotowej usługi podatnik nie otrzymuje żadnych zaliczek czy przedpłat. Terminy płatności ustalane są w umowie po wykonaniu całości usługi. Czy w przedstawionej sytuacji obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania całej usługi transportowej?
"(...) Przepis art. 19a ust. 1 ustawy (o VAT - przyp. red.) formułuje zasadę ogólną, zgodnie z którą obowiązek podatkowy w podatku VAT powstaje z chwilą dokonania dostawy towaru bądź wykonania usługi. Oznacza to, że - w myśl tego przepisu - podatek staje się wymagalny w rozliczeniu za okres, w którym dokonana została dostawa towarów bądź świadczenie usług i powinien być rozliczony za ten okres.
Z kolei przepis art. 19a ust. 3 ustawy wskazuje moment wykonania usługi, dla której ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń. Przy czym w przedmiotowej sprawie - dla określenia momentu powstania obowiązku podatkowego - nie znajdzie zastosowania art. 19a ust. 3 ustawy. Przedstawiony opis stanu faktycznego nie wskazuje, że dla świadczonych usług transportowych ustalane są następujące po sobie terminy płatności lub rozliczeń.
Tym samym w niniejszej sprawie zastosowanie znajdzie zasada ogólna powstawania obowiązku podatkowego, wyrażona w art. 19a ust. 1 ustawy. (...)
Przedstawiony opis stanu faktycznego wskazuje jednoznacznie, że na zawierane umowy świadczenia usług transportowych składa się szereg zleceń transportu, które precyzowane są na bieżąco, zależnie od aktualnych potrzeb klienta. Potwierdzeniem tego jest fakt, że umowa świadczenia usług transportowych zawierana jest na oznaczony okres, jednak nie określa z góry rodzaju i ilości towarów do przewiezienia. Tak więc to poszczególne zlecenia kształtują zakres przedmiotowy danej umowy, a nie jej treść w chwili zawarcia. Okoliczność, że umowa przewiduje płatność po wykonaniu całości usługi, nie powoduje, że obowiązek podatkowy powstaje w momencie wykonania umowy, czyli zakończenia ostatniego transportu w ramach tej umowy.
Reasumując - w przedstawionych okolicznościach (...) obowiązek podatkowy powstaje zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy, tj. z chwilą wykonania każdego odrębnego zlecenia wchodzącego w skład danej umowy transportu, a szczegóły tych to zleceń są precyzowane w wystawianym pre-billingu lub credit note. Zatem to chwila wykonania wszystkich transportów określonych w pre-billingu lub credit note determinuje powstanie obowiązku podatkowego, a nie wykonanie wszystkich zleceń, które zostały objęte daną umową. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 23 września 2024 r., nr 0111-KDIB3-3.4012.354.2024.2.MAZ)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|