Refakturowanie usług noclegowych
Podpisałem umowę z kontrahentem, na podstawie której świadczę usługi doradztwa. Zgodnie z umową otrzymuję zwrot kosztów poniesionych w związku ze świadczeniem usług na rzecz kontrahenta, m.in. koszty usług noclegowych i gastronomicznych. Z usług noclegowych i gastronomicznych korzystam osobiście. Usługi te nabywam we własnym imieniu, faktura wystawiona jest na dane mojej firmy. Czy w tej sytuacji mogę wystawiać tzw. refakturę na poniesione koszty usług noclegowych i gastronomicznych?
"(...) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy (o VAT - przyp. red.) (...):
Opodatkowaniu (...) podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
W myśl art. 7 ust. 1 ustawy:
Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). Natomiast art. 8 ust. 1 ustawy stanowi:
Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (...). (...)
Zgodnie z art. 8 ust. 2a ustawy:
W przypadku gdy podatnik, działając we własnym imieniu, ale na rzecz osoby trzeciej, bierze udział w świadczeniu usług, przyjmuje się, że ten podatnik sam otrzymał i wyświadczył te usługi. (...). W tym miejscu wskazać należy, że art. 8 ust. 2a ustawy, który wprowadza zasadę, że w przypadku gdy podmiot »pośredniczy«, pomiędzy podmiotem faktycznie świadczącym usługę a jej odbiorcą, przyjmuje się, że podmiot ten działa tak jakby sam wcześniej nabył taką usługę, a następnie ją wyświadczył, co sprawia, że opodatkowaniu podlegają wszystkie etapy w świadczeniu usług, łącznie z tym, w którym nie wykonuje się czynności faktycznych. Wspomniana »fikcja prawna«, wynikająca z art. 8 ust. 2a ustawy, znajduje zastosowanie w sytuacji, gdy dany podmiot pośredniczący w rzeczywistości nie jest konsumentem ostatecznym usługi, a jedynie przyjmuje się wtedy założenie, że taką usługę nabył od podmiotu świadczącego, a następnie sam ją wyświadczył na rzecz osoby trzeciej, faktycznie korzystającej z tej usługi (konsumenta).
W konsekwencji przepis ten nie będzie miał zastosowania w przedmiotowej sprawie, bowiem Pan jest ostatecznym konsumentem usług noclegowej i gastronomicznej. Nie nabywa Pan tych usług na rzecz kontrahenta, ale dla siebie i Pan z tych usług korzysta.
Zatem nie odprzedaje Pan usług noclegowej i gastronomicznej, tylko korzysta Pan z tych usług sam. W konsekwencji, w tym przypadku nie istnieje żadne świadczenie, które powinien Pan udokumentować refakturą.
W kwestii prawa do odliczenia wskazać należy, że z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy wprost wynika, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika usług gastronomicznych. Ustawodawca nie rozróżnił sytuacji, w których nabywane usługi gastronomiczne wykorzystywane są do odsprzedaży lub są wykorzystywane w prowadzonej działalności. Wyjątek dotyczy jedynie podatników świadczących usługi przewozu osób, kupujących gotowe posiłki dla pasażerów, który nie ma miejsca w analizowanej sprawie. Zaś w przypadku usług noclegowych prawo do odliczenia stosuje się do usług noclegowych nabywanych w celu ich odprzedaży, opodatkowanych u tego podatnika na podstawie art. 8 ust. 2a.
Ponieważ nabyte przez Pana usługi gastronomiczne i noclegowe mieszczą się w zakresie usług wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy, do których nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku, to nie przysługuje Panu prawo do odliczenia podatku z faktur dokumentujących nabycie przez Pana tych usług, mimo że usługi te związane są z czynnościami opodatkowanymi. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 sierpnia 2024 r., nr 0111-KDIB3-1.4012.360.2024.2.IK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|