Opodatkowanie sprzedaży działki przez rolnika ryczałtowego
W 1991 r. w drodze umowy darowizny otrzymałem od rodziców gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W związku z nabyciem nie przysługiwało mi prawo do odliczenia podatku naliczonego. Obecnie zastanawiam się nad sprzedażą części nieruchomości - wyłącznie jednej działki, oznaczonej numerem 1. Działka nie jest zabudowana. Nieruchomość była wykorzystywana przeze mnie wyłącznie do działalności rolniczej, zwolnionej od podatku od towarów i usług - stan ten trwa nadal. Nieruchomość nie była wykorzystywana do wykonywania czynności opodatkowanych. Nadmieniam, że jestem rolnikiem ryczałtowym, a poza działalnością rolniczą prowadzę działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego towarów. W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego nieruchomość przeznaczona była pierwotnie na użytki rolne, następnie, z inicjatywy gminy, doszło do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, w wyniku której działka jest już przeznaczona pod zabudowę. Nie dokonywałem i nie będę dokonywał jakichkolwiek czynności w celu przygotowania tej działki do sprzedaży. Jakie skutki w VAT spowoduje sprzedaż przedmiotowej działki?
"(...) Warunkiem opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług jest spełnienie dwóch przesłanek łącznie: po pierwsze dana czynność ujęta jest w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, po drugie - czynność została wykonana przez podmiot, który w związku z jej wykonaniem jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Dostawa towarów (np. nieruchomości) podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług wyłącznie wówczas, gdy dokonywana jest przez podmiot mający status podatnika, a dodatkowo działający w takim charakterze w odniesieniu do danej transakcji. Istotnym dla określenia, że w odniesieniu do konkretnej dostawy mamy do czynienia z podatnikiem podatku VAT, jest stwierdzenie, że prowadzi on działalność gospodarczą w rozumieniu przepisów ustawy (o VAT - przyp. red.). Dopiero po zdefiniowaniu podmiotu jako podatnika VAT - co do zasady - mają dla określenia jego praw i obowiązków zastosowanie przepisy ustawy o podatku od towarów i usług.
Należy zatem ustalić, czy w analizowanej sprawie w odniesieniu do opisanej czynności sprzedaży działki, będzie Pan spełniać przesłanki do uznania Go za podatnika podatku od towarów i usług.
(...) Odwołując się zarówno do treści przepisów ustawy, jak i stanowiska judykatury - w przypadku osób fizycznych, które dokonują sprzedaży, przekazania, bądź darowizny towarów stanowiących część majątku osobistego, tj. majątku, który nie został nabyty w celu jego odsprzedaży bądź wykonywania innych czynności w ramach działalności gospodarczej, należy szczególnie wnikliwie przeanalizować okoliczności, w jakich będzie realizowana transakcja. Co do zasady, bowiem osoby fizyczne, które dokonują transakcji w ramach zarządu majątkiem prywatnym, wykluczone są z grona podatników VAT. (...)
Podsumowując, stwierdzić należy, że dokonując sprzedaży działki nr 1, otrzymanej w 1991 r. w drodze darowizny, wykorzystywanej dotychczas przez Pana jako rolnika ryczałtowego zwolnionego od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy, nie wystąpi Pan w charakterze podatnika podatku VAT w rozumieniu art. 15 ust. 1 ustawy, prowadzącego działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 2 ustawy, a w konsekwencji sprzedaż ta nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 26 lipca 2024 r., nr 0112-KDIL1-3.4012.283.2024.2.JK)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|