VAT od wykupu auta z leasingu przeznaczonego do sprzedaży
W prowadzonej działalności gospodarczej (usługi transportowe) na podstawie umowy leasingu operacyjnego zawartej w 2020 r. użytkowałem samochód osobowy. Pojazd przez okres trwania leasingu był użytkowany do tzw. celów mieszanych. W 2023 r. wykupiłem auto od leasingodawcy z przeznaczeniem do dalszej odsprzedaży. Sprzedaż pojazdu nastąpiła kolejnego dnia po wykupie z zastosowaniem 23% stawki VAT. Sprzedaż pojazdów nie znajduje się w zakresie przedmiotowym prowadzonej przez mnie działalności gospodarczej. Czy w tej sytuacji przysługuje mi prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu samochodu wykupionego z leasingu, wyłącznie w celu dalszej odsprzedaży bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26?
"(...) Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy należy stwierdzić, że w analizowanej sprawie znajdzie zastosowanie art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) ustawy (o VAT - przyp. red.), umożliwiający dokonanie odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT dokumentującej wykup tego samochodu zadysponowanego przez Pana do sprzedaży następnego dnia po wykupie z leasingu. (...)
Nie ma w tym przypadku znaczenia, że przedmiotem działalności Pana, nie jest odprzedaż samochodów. Istotne jest bowiem, w kontekście zastosowania art. 86a ust. 5 ustawy, faktyczne zadysponowanie konkretnym pojazdem, a nie okoliczność posiadania wpisów o zakresie prowadzonej działalności.
Biorąc pod uwagę powołany stan prawny oraz okoliczności przedstawione we wniosku, należy stwierdzić, że w tym konkretnym przypadku, gdy odsprzedaż wykupionego samochodu (zadysponowanego przez Pana od momentu wykupu do odprzedaży) nastąpi następnego dnia po wykupie, będzie Panu przysługiwało prawo do odliczenia pełnej kwoty podatku naliczonego z tytułu zakupu tego samochodu osobowego, na podstawie art. 86a ust. 2 pkt 1 w związku z art. 86a ust. 3 pkt 1 lit. a) w powiązaniu z art. 86a ust. 4 pkt 1 oraz art. 86a ust. 5 ustawy o VAT. W tych konkretnych okolicznościach prawo to nastąpi bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu tego pojazdu, o której mowa w art. 86a ust. 7 ustawy o VAT, oraz obowiązku zgłoszenia tego pojazdu do urzędu skarbowego na formularzu VAT-26, o którym mowa art. 86a ust. 12 ustawy o VAT. (...)".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 30 sierpnia 2024 r., nr 0114-KDIP4-2.4012.408.2024.1.KS)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|