Zawieszenie działalności w podatku VAT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 73 (2156) z dnia 9.09.2024
Obowiązki w VAT w czasie zawieszenia działalności
Organy podatkowe, w tym Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, m.in. w interpretacji indywidualnej z dnia 18 stycznia 2024 r., nr 0113-KDIPT1-1.4012.785.2023.1.MG, prezentują pogląd, że zawieszenie działalności gospodarczej samo w sobie nie stanowi zaprzestania wykonywania działalności gospodarczej przez podatnika. Podmiot, który zawiesza prowadzenie działalności gospodarczej na pewien czas, nadal pozostaje podatnikiem podatku VAT, z tym że w okresie zawieszenia wykonywania działalności przedsiębiorca nie prowadzi aktywnej działalności. Ich zdaniem zgłoszenie zawieszenia działalności gospodarczej nie oznacza ustania bytu przedsiębiorcy, a jedynie przerwę w jej wykonywaniu.
Na skutek podjęcia przez podatnika VAT decyzji o zawieszeniu działalności gospodarczej pewnej redukcji ulegają jego obowiązki w zakresie VAT.
Ustawodawca w art. 99 ust. 7a ustawy o VAT wskazał, że w przypadku zawieszenia prowadzenia działalności na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Od tej zasady przewidziano pewne wyjątki. Zgodnie z art. 99 ust. 7b ustawy o VAT zwolnienie z obowiązku składania deklaracji podatkowych nie dotyczy:
- podatników dokonujących wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów,
- podatników importujących usługi lub nabywających towary - w zakresie których są podatnikami,
- okresów rozliczeniowych, w których zawieszenie wykonywania działalności gospodarczej nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego,
- okresów rozliczeniowych, za które podatnik ma obowiązek rozliczenia podatku z tytułu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu oraz za które ma obowiązek dokonania korekty podatku naliczonego.
Zatem w sytuacji gdy podatnik - z uwagi na zawieszoną działalność - nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_V7M/JPK_V7K za okresy zawieszenia. Jedynie w sytuacjach wymienionych w art. 99 ust. 7b ustawy o VAT (w tym m.in. w przypadku gdy zawieszenie nie dotyczyło pełnego okresu rozliczeniowego), pomimo zawieszenia działalności należy prawidłowo ująć w ewidencji VAT czynności lub zdarzenia, które wystąpiły - i złożyć JPK_V7M/JPK_V7K (przykład).
Należy wskazać, że również Ministerstwo Finansów w odpowiedziach na pytania dotyczące JPK_VAT z deklaracją (www.gov.pl) potwierdziło, że jeżeli podatnik - z uwagi na zawieszoną działalność gospodarczą - nie prowadzi zapisów w ewidencji VAT, nie ma obowiązku przesyłania JPK_VAT z deklaracją za okresy zawieszenia. Jednak w niektórych sytuacjach (np. gdy dokonuje WNT), pomimo zawieszenia działalności, uzupełnia ewidencję VAT i wysyła JPK_VAT z deklaracją.
Przykład Podatnik rozlicza się z tytułu VAT miesięcznie. Z dniem 23 sierpnia 2024 r. zawiesił wykonywanie działalności gospodarczej. Podatnik musi złożyć JPK_VAT z deklaracją za sierpień 2024 r. (w terminie do 25 września 2024 r.), ponieważ zawieszenie nie objęło pełnego okresu rozliczeniowego. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Terminarz
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|