Koszty przy użyczonym aucie
W swojej jednoosobowej działalności wykorzystuję na cele mieszane samochód osobowy użyczony przez ojca. Czy dysponując umową użyczenia, mogę w kosztach firmowych rozliczać wydatki na nabywane do niego paliwo oraz ponoszone na naprawy?
Z art. 23 ust. 1 pkt 46a ustawy o pdof - z zastrzeżeniem niemającym znaczenia w analizowanej kwestii - wynika, że z tytułu kosztów używania samochodu osobowego innego niż prywatny samochód podatnika, gdy samochód ten jest wykorzystywany do celów tzw. mieszanych, rozliczeniu w kosztach podatkowych podlega 75% wydatków poniesionych na ten cel. Uregulowania te odnoszą się do każdego samochodu osobowego używanego na podstawie umowy leasingu, najmu, dzierżawy czy każdej innej umowy cywilnoprawnej, w tym także umowy użyczenia.
Podatnik VAT, ustalając wskazany limit 75% wydatków, powinien uwzględnić też art. 23 ust. 5a ustawy o pdof, który wskazuje, że obliczając kwotę wydatków na używanie samochodu podlegającą ujęciu w kosztach podatkowych, przedsiębiorca uwzględnia 50% kwoty VAT naliczonego, która nie podlega odliczeniu na gruncie VAT.
Zakres kosztów związanych z używaniem samochodu osobowego obejmuje tzw. wydatki eksploatacyjne, czyli poniesione m.in. na nabycie paliw silnikowych, serwis samochodu, wymianę opon, myjnię, naprawy i części zamienne, opłaty za przejazd autostradą, badania diagnostyczne, abonament radiowy wyłącznie za radio wykorzystywane w samochodzie, czynsz najmu/dzierżawy garażu/miejsca postojowego/parkingu, remont powypadkowy samochodu.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|