Zwolnienie z podatku od nieruchomości dla działalności agroturystycznej
Posiadam niewielkie gospodarstwo agroturystyczne. Dotychczas nie przekraczałam limitu wynajmowanych 5 pokoi. Na początku 2024 r. przeprowadziłam remont. Zorganizowałam dla gości wspólny pokój, w którym można grać na konsolach, oglądać telewizję i spędzać czas. Czy pokój ten będzie uznany za wynajmowany letnikom i spowoduje, że trzeba będzie opłacać podatek od nieruchomości według wyższych stawek?
Art. 1a ust. 2 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 70 ze zm.) stanowi, że za działalność gospodarczą w rozumieniu tej ustawy nie uważa się wynajmu turystom pokoi gościnnych w budynkach mieszkalnych znajdujących się na obszarach wiejskich przez osoby ze stałym miejscem pobytu w gminie położonej na tym terenie, jeżeli liczba pokoi przeznaczonych do wynajęcia nie przekracza 5. Konsekwencją stwierdzenia, iż taki wynajem nie jest działalnością gospodarczą, jest możliwość opodatkowania agroturystyki podatkiem od nieruchomości na dotychczasowych zasadach, bez objęcia nieruchomości najwyższą stawką, właściwą dla przedsiębiorców.
Przyjmuje się, że pokojem gościnnym jest każde pomieszczenie dostępne dla gości, niewyposażone w kuchenkę i urządzenia sanitarne, a nie tylko pomieszczenia udostępnione gościom do spania. Pokojem gościnnym jest więc zarówno sypialnia, jak i pokój przeznaczony do wypoczynku dziennego. Oznacza to, że do liczby pokoi nie powinno się wliczać np. łazienek czy pomieszczeń kuchennych. Jeżeli więc w omawianej sytuacji suma pokoi wynajmowanych w tym sezonie turystom i przeznaczona na ich pobyt przekracza 5, Czytelniczka będzie musiała opodatkować nieruchomość najwyższą stawką podatku od nieruchomości. Co istotne, jeśli wynajmowanych pokoi jest więcej, wówczas opodatkowaniu wyższą stawką podatkową podlegają wszystkie pokoje, a nie jedynie nadwyżka ponad te 5.
Należy pamiętać, że prowadzenie działalności agroturystycznej wymaga uzyskania wpisu do ewidencji obiektów, w których prowadzone są usługi hotelarskie.
"Dla ziszczenia się przesłanek art. 1a ust. 2 pkt 2 u.p.o.l. (ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - przyp. red.) po pierwsze, budynek mieszkalny musi być położony na terenie wiejskim; po drugie, najemca pokoju - turysta - musi go użytkować w ramach potocznie rozumianej formy rekreacji, jaką jest turystyka; po trzecie, osoba wynajmująca musi mieć stały pobyt w gminie, na terenie której znajduje się budynek mieszkalny. Z powyższego wynika, że mogą to być tylko osoby fizyczne (a nie np. osoby prawne), które mają stały pobyt na terenie gminy w rozumieniu art. 25 K.c. (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610 ze zm. - przyp. red.). Jeżeli osoba wynajmuje turystom więcej niż pięć pokoi, to powinna już o tym fakcie poinformować właściwego wójta (burmistrza, prezydenta) celem obciążenia podatkiem od nieruchomości z wyższą stawką. W takim przypadku wszystkie pokoje należy opodatkować jako część budynku mieszkalnego zajętą na prowadzenie działalności gospodarczej".
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 11 lutego 2022 r., sygn. akt I SA/Bk 584/21 |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradyPodatkowe.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|