Pobór podatku z tytułu importu towarów w procedurze USZ
Szczególną procedurę dotyczącą deklarowania i zapłaty podatku z tytułu importu towarów - USZ wprowadzono jako rozwiązanie alternatywne na potrzeby uproszczenia pobierania VAT z tytułu importu towarów w przypadkach, w których podmiot nie korzysta ani z procedury importu (IOSS), ani ze standardowego mechanizmu pobierania VAT z tytułu importu.
Z USZ może korzystać każda osoba zgłaszająca towary organom celnym do procedury dopuszczenia do obrotu, pod warunkiem, że zgodnie z art. 138i ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT osoba odpowiedzialna za pobór podatku jest operatorem pocztowym w rozumieniu ustawy z dnia 23 listopada 2012 r. - Prawo pocztowe (Dz. U. z 2023 r. poz. 1640 ze zm.) lub podatnikiem posiadającym status upoważnionego przedsiębiorcy w rozumieniu art. 38 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 952/2013 z dnia 9 października 2013 r. ustanawiającego unijny kodeks celny (Dz. Urz. UE L 269/1 ze zm.) np. prowadzącym działalność jako agencja celna.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 pkt 12 ustawy - Prawo pocztowe, operator pocztowy jest to przedsiębiorca uprawniony do wykonywania działalności pocztowej, na podstawie wpisu do rejestru operatorów pocztowych.
Operatorzy pocztowi uczestniczą w odprawie celnej przesyłek pocztowych, tzn. dokonują zgłoszeń celnych towarów sprowadzanych z krajów trzecich w przesyłkach pocztowych. W Polsce takie przesyłki Poczta zgłasza organom celnym do systemu informatycznego AIS/e-COMMERCE, wykonując wszystkie niezbędne czynności, zakończone pobraniem, przy doręczeniu przesyłki, należności celno-podatkowych naliczonych przez Krajową Administrację Skarbową oraz opłaty pocztowej za dokonanie zgłoszenia celnego.
Państwa członkowskie zezwalają osobie przedstawiającej towary organom celnym w UE zadeklarowanie i płacenie podatku VAT od importu, należnego od tych przesyłek, drogą elektroniczną na podstawie miesięcznej deklaracji, w imieniu osoby dla której towary są przeznaczone. Przyjęto jednak fikcję prawną, polegającą na uznaniu za deklarację miesięczną, sumy zgłoszeń celnych, dokonywanych według miejsca przedstawienia towarów organom celnym, zawierających całkowitą kwotę podatku pobranego (tj. obliczonego i pobranego w prawidłowej wysokości), w miesiącu za który składane są te zgłoszenia celne.
Zgłaszający, czyli osoba odpowiedzialna za pobór podatku oblicza i pobiera podatek w prawidłowej wysokości od osoby, dla której towary są przeznaczone, nie później niż w momencie doręczenia tej osobie przesyłki i dokonuje płatności tego podatku.
W myśl art. 138j ust. 1 jeżeli organ celny stwierdzi, że osoba odpowiedzialna za pobór podatku obliczyła i pobrała podatek w nieprawidłowej wysokości, naczelnik urzędu celno-skarbowego wydaje decyzję określającą różnicę między kwotą podatku w prawidłowej wysokości a kwotą podatku obliczonego i pobranego. Do zapłaty podatku jest obowiązana osoba, dla której towary były przeznaczone.
W przypadku stwierdzenia, że osoba odpowiedzialna za pobór podatku pobrała podatek w nieprawidłowej wysokości, naczelnik urzędu celno-skarbowego ustala tej osobie dodatkowe zobowiązanie podatkowe w wysokości odpowiadającej 20% kwoty zaniżenia kwoty podatku, jeżeli osoba odpowiedzialna za pobór podatku wiedziała lub miała uzasadnione podstawy do tego, aby przypuszczać, że kwota podatku powinna być w innej wysokości niż określona na podstawie informacji towarzyszących przesyłce. W stosunku do osób fizycznych, które za ten sam czyn ponoszą odpowiedzialność za wykroczenie skarbowe albo za przestępstwo skarbowe, dodatkowego zobowiązania podatkowego nie ustala się (art. 138j ust. 2 ustawy o VAT) .
Uwaga
Naczelnik urzędu celno-skarbowego nie ustala dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa w ww. art. 138j ust. 2, jeżeli osoba odpowiedzialna za pobór podatku posiadała informacje potwierdzające, że wartość importowanego towaru jest taka sama jak wartość wynikająca z informacji towarzyszących przesyłce.
Do postępowania w sprawie ustalenia dodatkowego zobowiązania podatkowego, o którym mowa powyżej:
1) przepis art. 33 ust. 6 ustawy o VAT stosuje się odpowiednio;
2) stosuje się przepisy Ordynacji podatkowej.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|