Złożenie przez nierezydenta zeznania w celu rozliczenia dochodów z umowy zlecenia
W styczniu 2023 r. obywatel Ukrainy rozpoczął pracę w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Nie przedłożył certyfikatu rezydencji. Wobec tego przez część roku (do 183 dnia pobytu w Polsce) pobieraliśmy mu zryczałtowany podatek (20%), a przez pozostałą część roku - zaliczki na podatek dochodowy obliczone na zasadach ogólnych. Czy może on przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem rozliczyć w zeznaniu podatkowym na zasadach ogólnych?
Obywatel Ukrainy nie może przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem rozliczyć w zeznaniu podatkowym na zasadach ogólnych. W składanym w Polsce zeznaniu powinien uwzględnić tylko kwoty wykazane przez płatnika w PIT-11.
Jeżeli zleceniobiorca nie przedłożył zleceniodawcy certyfikatu rezydencji, a jego pobyt przekroczył w Polsce 183 dni w roku podatkowym (lub przed upływem tego okresu przeniósł on do Polski ośrodek interesów życiowych), to w ciągu jednego roku podatkowego był uznany najpierw za osobę niemającą miejsca zamieszkania w Polsce, a następnie po przekroczeniu 183 dni pobytu (lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) - przez pozostałą część roku podatkowego - za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.
W takim przypadku, przez część roku (do 183 dnia pobytu w Polsce lub przeniesienia do Polski ośrodka interesów życiowych) był rozliczany jak nierezydent (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof), a później jak rezydent Polski (zgodnie z art. 41 ust. 1 updof). W konsekwencji po zakończeniu roku podatkowego płatnik wystawił mu dwie informacje, tj. IFT-1R za okres, w którym pobierał zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, i PIT-11 za okres, w którym pobierał zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 updof.
Cudzoziemiec, który otrzymał IFT-1R i PIT-11, jest zobowiązany do rozliczenia w zeznaniu wyłącznie dochodu wykazanego przez płatnika na druku PIT-11. W składanym zeznaniu nie wykazuje kwot wypłaconych mu do 183 dnia pobytu na terytorium Polski w roku podatkowym (lub do dnia przeniesienia do Polski ośrodka interesów życiowych) i opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.
Dodajmy, że nierezydenci mający miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej mogą złożyć zeznanie podatkowe i wykazać w nim przychody z umowy zlecenia, co wiąże się z opodatkowaniem tych przychodów według skali podatkowej, a nie zryczałtowaną stawką podatku. W takim przypadku w zeznaniu, pobrany zryczałtowany podatek wykazać należy jako zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 29 ust. 4 updof).
Warunkiem zastosowania art. 29 ust. 4 updof jest:
- istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 29 ust. 5 updof) oraz
- udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (art. 29 ust. 4 pkt 2 updof), który należy dołączyć do zeznania (art. 45 ust. 7a updof).
Nie mogą zastosować art. 29 ust. 4 updof nierezydenci, którzy mają miejsce zamieszkania w Ukrainie.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|