podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Rozliczenie PIT za 2023 r. - Dodatek nr 5 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 4 (604) z dnia 20.02.2024

Złożenie przez nierezydenta zeznania w celu rozliczenia dochodów z umowy zlecenia

W styczniu 2023 r. obywatel Ukrainy rozpoczął pracę w naszej firmie na podstawie umowy zlecenia. Nie przedłożył certyfikatu rezydencji. Wobec tego przez część roku (do 183 dnia pobytu w Polsce) pobieraliśmy mu zryczałtowany podatek (20%), a przez pozostałą część roku - zaliczki na podatek dochodowy obliczone na zasadach ogólnych. Czy może on przychody opodatkowane zryczałtowanym podatkiem rozliczyć w zeznaniu podatkowym na zasadach ogólnych?

Obywatel Ukrainy nie może przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem rozliczyć w zeznaniu podatkowym na zasadach ogólnych. W składanym w Polsce zeznaniu powinien uwzględnić tylko kwoty wykazane przez płatnika w PIT-11.

Jeżeli zleceniobiorca nie przedłożył zleceniodawcy certyfikatu rezydencji, a jego pobyt przekroczył w Polsce 183 dni w roku podatkowym (lub przed upływem tego okresu przeniósł on do Polski ośrodek interesów życiowych), to w ciągu jednego roku podatkowego był uznany najpierw za osobę niemającą miejsca zamieszkania w Polsce, a następnie po przekroczeniu 183 dni pobytu (lub po przeniesieniu do Polski ośrodka interesów życiowych) - przez pozostałą część roku podatkowego - za osobę mającą miejsce zamieszkania w Polsce.

W takim przypadku, przez część roku (do 183 dnia pobytu w Polsce lub przeniesienia do Polski ośrodka interesów życiowych) był rozliczany jak nierezydent (zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof), a później jak rezydent Polski (zgodnie z art. 41 ust. 1 updof). W konsekwencji po zakończeniu roku podatkowego płatnik wystawił mu dwie informacje, tj. IFT-1R za okres, w którym pobierał zryczałtowany podatek dochodowy zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 1 updof, i PIT-11 za okres, w którym pobierał zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 41 ust. 1 updof.

Cudzoziemiec, który otrzymał IFT-1R i PIT-11, jest zobowiązany do rozliczenia w zeznaniu wyłącznie dochodu wykazanego przez płatnika na druku PIT-11. W składanym zeznaniu nie wykazuje kwot wypłaconych mu do 183 dnia pobytu na terytorium Polski w roku podatkowym (lub do dnia przeniesienia do Polski ośrodka interesów życiowych) i opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Dodajmy, że nierezydenci mający miejsce zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej mogą złożyć zeznanie podatkowe i wykazać w nim przychody z umowy zlecenia, co wiąże się z opodatkowaniem tych przychodów według skali podatkowej, a nie zryczałtowaną stawką podatku. W takim przypadku w zeznaniu, pobrany zryczałtowany podatek wykazać należy jako zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych (art. 29 ust. 4 updof).

Warunkiem zastosowania art. 29 ust. 4 updof jest:

  • istnienie podstawy prawnej wynikającej z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania lub innych ratyfikowanych umów międzynarodowych, których stroną jest Polska, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, w którym dana osoba ma miejsce zamieszkania dla celów podatkowych (art. 29 ust. 5 updof) oraz
  • udokumentowanie certyfikatem rezydencji miejsca zamieszkania dla celów podatkowych (art. 29 ust. 4 pkt 2 updof), który należy dołączyć do zeznania (art. 45 ust. 7a updof).

Nie mogą zastosować art. 29 ust. 4 updof nierezydenci, którzy mają miejsce zamieszkania w Ukrainie.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.