podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Rozliczenie PIT za 2023 r. - Dodatek nr 5 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 4 (604) z dnia 20.02.2024

Stosowanie kryterium dochodowego w uldze prorodzinnej na jedno dziecko

Jestem rodzicem jednego dziecka. Czy korzystanie z ulgi prorodzinnej nadal uzależnione jest od wysokości mojego dochodu?

Generalnie korzystanie z ulgi prorodzinnej na jedno dziecko uzależnione jest od wysokości dochodu rodziców. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dziecko posiada orzeczenie albo decyzję, o których mowa w art. 26 ust. 7d updof.

Nabycie prawa do ulgi

Generalnie prawo do ulgi prorodzinnej przysługuje podatnikom, którzy w roku podatkowym:

a) w stosunku do dziecka/dzieci małoletnich wykonywali władzę rodzicielską, pełnili funkcję opiekuna prawnego (jeżeli dziecko z nimi zamieszkiwało) lub sprawowali opiekę poprzez pełnienie funkcji rodziny zastępczej (na podstawie orzeczenia sądu lub umowy zawartej ze starostą),

b) w związku z wykonywaniem ciążącego na nich obowiązku alimentacyjnego oraz w związku ze sprawowaniem funkcji rodziny zastępczej utrzymywali pełnoletnie dziecko (dzieci):

  • bez względu na wiek, które zgodnie z odrębnymi przepisami otrzymywało zasiłek (dodatek) pielęgnacyjny lub rentę socjalną,
  • do ukończenia 25 roku życia, uczące się w szkołach, o których mowa w przepisach regulujących system oświatowy lub szkolnictwo wyższe, obowiązujących w Polsce oraz w innym państwie, jeżeli dziecko to nie uzyskało dochodów przekraczających limit określony w art. 6 ust. 4e updof.

Należy zauważyć, że prawo do omawianej ulgi wyklucza osiąganie przez dziecko (małoletnie i pełnoletnie) przychodów (dochodów) opodatkowanych w sposób określony w art. 6 ust. 8 updof.

Określenie wysokości dochodów

Jedną z przesłanek warunkujących korzystanie z ulgi prorodzinnej, jest kryterium dochodowe. Obowiązuje ono wyłącznie w odniesieniu do podatników, którzy w roku podatkowym mają na wychowaniu/utrzymaniu tylko jedno dziecko.

Odliczenie w ramach ulgi jest możliwe, gdy dochody nie przekraczają:

  • 112.000 zł - w przypadku podatnika pozostającego przez cały rok podatkowy w związku małżeńskim; limit dotyczy dochodów podatnika i jego małżonka,
  • 112.000 zł - w przypadku podatnika mającego status osoby samotnie wychowującej dziecko (w rozumieniu art. 6 ust. 4c i 4g updof),
  • 56.000 zł - w przypadku podatnika niepozostającego w związku małżeńskim, w tym również przez część roku.

Dla celów skorzystania z ulgi prorodzinnej, limitowaniu podlegają wyłącznie dochody podatników uzyskane łącznie w danym roku podatkowym, do których mają zastosowanie zasady opodatkowania określone w:

  •  art. 27 updof, tj. skala podatkowa oraz dotyczące rozliczania dochodów zagranicznych,
  • art. 30b updof, czyli dotyczące dochodów z kapitałów pieniężnych podlegających opodatkowaniu jednolitą 19% stawką podatku, wykazywanych w zeznaniu PIT-38,
  • art. 30c updof, tj. podatek liniowy.

Dochody te uwzględnia się po ich uprzednim pomniejszeniu o zapłacone składki na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne (składki zdrowotne uwzględnia się wyłącznie z działalności opodatkowanej podatkiem liniowym).

Warto zaznaczyć, że kryterium dochodowe nie dotyczy (a więc nie uwzględnia się w kwocie limitu) m.in. dochodów (przychodów):

  • których mowa w art. 30 lub 30a updof, czyli podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym (np. z wygranych w konkursach, z udziału w zyskach osób prawnych),
  • wolnych od podatku dochodowego bądź dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru tego podatku,
  • osiąganych w ramach działalności gospodarczej z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, opodatkowanych preferencyjną 5% stawką podatku stosownie do art. 30ca updof,
  • opodatkowanych na zasadach określonych w ustawie o zryczałtowanym podatku dochodowym.

Wyłączenie obowiązywania kryterium dochodowego

Nie u każdego podatnika mającego na wychowaniu/utrzymaniu jedno dziecko przekroczenie limitu dochodów będzie skutkowało utratą prawa do skorzystania z ulgi prorodzinnej. Na podstawie ust. 2e dodanego do art. 27f updof, na mocy ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1059), limity dochodów zostały zniesione w stosunku do podatnika i jego małżonka, mających na wychowaniu/utrzymaniu jedno dziecko, posiadające:

  • orzeczenie o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  • decyzję przyznającą rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  • orzeczenie o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydane na podstawie odrębnych przepisów.

Regulacja ta ma zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2023 r. (art. 29 ust. 2 powołanej ustawy z dnia 26 maja 2023 r.). Oznacza to, że tacy podatnicy skorzystają z ulgi na jedno dziecko w rozliczeniu za 2023 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.