podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Kto i jak może skorygować deklaracje podatkowe? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 3 (2086) z dnia 8.01.2024

Zwrot nadpłaty podatku a odsetki za zwłokę

W zeznaniu PIT-37 za 2022 r. wykazałam nadpłatę podatku. Wynikała ona ze skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Muszę jednak złożyć korektę zeznania podatkowego i zwrócić otrzymaną nadpłatę podatku, ponieważ okazało się, że ulga rodzinna mi nie przysługiwała. Czy od zwracanej kwoty powinnam naliczyć odsetki za zwłokę?

TAK. Kwotę nienależnie otrzymanej nadpłaty podatku zwraca się wraz z odsetkami za zwłokę. Wpłacie nie podlegają odsetki podatkowe nieprzekraczające 8,70 zł.

Podatnik, który w rocznym rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych skorzystał z nieprzysługującej mu tzw. ulgi prorodzinnej i otrzymał nadpłatę podatku, powinien złożyć korektę zeznania podatkowego oraz zwrócić nienależnie uzyskaną kwotę. Korekty dokonuje się poprzez złożenie zeznania korygującego. Właściwy formularz należy oznaczyć jako korektę i wypełnić poprawnymi danymi. Zeznanie korygujące składa się wraz z wymaganymi, prawidłowo sporządzonymi załącznikami. Poprawiony PIT-37 za 2022 r. można przekazać w formie papierowej lub elektronicznej.

Nadpłata podatku dochodowego wykazana nienależnie lub w zawyżonej wysokości, którą urząd skarbowy zwrócił podatnikowi, traktowana jest jako zaległość podatkowa. Kwotę niesłusznie otrzymaną - całą nadpłatę podatku albo różnicę między nadpłatą wynikającą z pierwotnego zeznania podatkowego a przysługującą po korekcie rozliczenia - należy oddać wraz z odsetkami za zwłokę. Nalicza się je za okres: od dnia zwrotu nadpłaty wykazanej w zeznaniu podatkowym do dnia wpłaty równowartości nienależnie otrzymanej kwoty (włącznie z tym dniem).

Na tych samych zasadach zwraca się nieprzysługujący podatnikowi tzw. dodatkowy zwrot ulgi prorodzinnej. Chodzi o kwotę stanowiącą różnicę określoną zgodnie z art. 27f ust. 8-10 ustawy o pdof (Dz. U. z 2022 r. poz. 2647 ze zm.). Kwotę tę traktuje się na równi z nadpłatą na podstawie art. 72 § 1a Ordynacji podatkowej.

Dzień zwrotu nadpłaty przez organ podatkowy
Forma zwrotu nadpłaty Dzień zwrotu nadpłaty
przelew na konto podatnika dzień obciążenia rachunku bankowego organu podatkowego na podstawie polecenia przelewu
przekaz pocztowy dzień nadania przekazu pocztowego
wypłata gotówki w kasie organu podatkowego dzień wypłaty nadpłaty w kasie lub postawienia jej do dyspozycji podatnika w kasie
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

luty 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.