Nieskuteczne złożenie wniosku zmieniającego formę opodatkowania poprzez platformę CEIDG
W celu skorzystania z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych niezbędne jest złożenie właściwego oświadczenia w terminie ustawowo określonym. Podatnik, który nie dochował tego terminu, nie ma możliwości skorzystania z tej formy opodatkowania. |
"Z opisu stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że od 7 stycznia 2020 r. prowadzi Pan jednoosobową działalnością gospodarczą. Podczas otwierania działalności gospodarczej wybrał Pan formę opodatkowania w postaci podatku liniowego 19%. 27 grudnia 2021 r. w związku z wprowadzaniem Polskiego Ładu przez Ministerstwo Finansów, złożył Pan wniosek na platformie CEiDG o przejście z podatku liniowego 19% na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 14%. 23 maja 2023 r. - po upływie półtora roku od zaistniałej sytuacji dostał Pan wezwanie od Naczelnika z Urzędu Skarbowego, do złożenia korekty zeznania PIT-28. Został Pan poinformowany, że nie miał prawa do zmiany wybranej na 2022 r. formy opodatkowania. Sprawę starał się Pan od razu wyjaśnić z pracownikiem Urzędu Skarbowego. Dowiedział się Pan niestety, że Pana wniosek w CEiDG został poprawnie przetworzony, ale bez zmiany formy opodatkowania, czyli de facto został przetworzony wniosek, który nic nie wnosił. Została Panu udzielona informacja, że może Pan zrobić wpis w CEiDG wstecznie. Po otrzymaniu takiej informacji, niezwłocznie tj. 12 czerwca 2023 r. dokonał Pan wpisu w CEiDG, że od stycznia 2022 r. zmienia Pan formę opodatkowania na ryczałt ewidencjonowany. Wniosek został poprawnie przetworzony. Po otrzymaniu poprawnie przetworzonego wniosku z 12 czerwca 2023 r. w CEiDG o zmianie formy opodatkowania przesłał go Pan do pracownika z Urzędu Skarbowego. Pierwszy przychód w 2022 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskał Pan w styczniu 2022 r. Pierwszy przychód w 2023 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskał Pan w styczniu 2023 r.
Zauważyć należy, że podatnicy są obowiązani złożyć oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód z tego tytułu w roku podatkowym, albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód został osiągnięty w grudniu tego roku podatkowego. Skoro w ustawowym terminie skutecznie nie dokonał Pan wyboru opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, to nie może Pan korzystać z opodatkowania w formie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
Oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu za 2022 r. i 2023 r. zostało przez Pana złożone dopiero 12 czerwca 2023 r. w postaci wpisu do CEiDG. Pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2022 r. uzyskał Pan w styczniu 2022 r. Natomiast pierwszy przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej w 2023 r. uzyskał Pan w styczniu 2023 r. A zatem, nie można uznać, że w odniesieniu do przychodów za 2022 r. i 2023 r. skutecznie złożył Pan oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w ustawowym terminie.
W świetle obowiązujących przepisów prawa stwierdzić należy, że dokonany 12 czerwca 2023 r. przez Pana wpis do CEiDG dotyczący wyboru opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów za 2022 r i 2023 r. nie wypełnia przesłanek skutecznego zawiadomienia, o którym mowa w art. 9a ust. 1 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. A zatem, zgłoszenie to nie wywołało skutku prawnego co do zasad opodatkowania na 2022 r. oraz 2023 r.".
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 września 2023 r., nr 0113-KDIPT2-1.4011.486.2023.2.MAP)
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|