Wystawianie e-faktur VAT RR i e-faktur VAT RR KOREKTA
Obecnie na podstawie obowiązujących przepisów ustawy o VAT nie można wystawiać faktur VAT RR w formie faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF.
Co do zasady nabywca będący podatnikiem zarejestrowanym jako podatnik VAT czynny będzie mógł wystawiać faktury VAT RR dla rolników ryczałtowych w postaci dotychczasowej, tj. w formie papierowej lub elektronicznej. Projektowane zmiany przepisów ustawy o VAT umożliwiać będą nabywcom produktów rolnych i usług rolniczych od rolników ryczałtowych wystawianie faktur VAT RR przy użyciu KSeF (oczywiście za zgodą dostawcy zgodnie z proponowanym w art. 116 ust. 3b ustawy o VAT). Takie faktury będą musiały zawierać numer identyfikacji podatkowej dostawcy i nabywcy (czyli będą musiały zawierać numery NIP obydwu stron transakcji). Z treści uzasadnienia do ww. ustawy nowelizującej wynika, że możliwość wystawienia faktury VAT RR przy użyciu KseF (oraz ewentualnie faktury VAT RR KOREKTA) będzie dostępna dla podatnika VAT po uprzednim uwierzytelnieniu się rolnika w KSeF oraz złożeniu przez tego rolnika w KSeF oświadczenia, że jest on rolnikiem ryczałtowym zwolnionym od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 3 ustawy o VAT.
Zgodnie z dodanym ust. 11 w art. 116 ustawy o VAT faktury VAT RR i faktury VAT RR KOREKTA wystawione przy użyciu KSeF będą przechowywane w systemie przez okres 10 lat, licząc od końca roku, w którym zostały wystawione.
» Elementy faktury VAT RR wystawianej w formie ustrukturyzowanej
Dane, jakie powinna zawierać faktura VAT RR zostały szczegółowo określone w art. 116 ust. 2-3a ustawy o VAT. W związku z dodanym ust. 3c i 5a w art. 116 ustawy o VAT faktury VAT RR wystawiane przy użyciu KSeF nie będą musiały zawierać niektórych elementów, które są obowiązkowe dla tych dokumentów wystawianych obecnie w postaci papierowej lub elektronicznej, tj.
- oświadczenia rolnika ryczałtowego (oświadczenie bowiem będzie składane w ramach procedury wskazania danego nabywcy jako uprawnionego do wystawiania faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA przy użyciu KSeF),
- czytelnych podpisów osób uprawnionych do wystawienia i otrzymania faktury lub podpisów oraz imion i nazwisk tych osób.
Jednocześnie zlikwidowana zostanie możliwość umieszczania w wystawianych fakturach VAT RR numeru PESEL, gdyż tak jak wcześniej wspomniano faktury VAT RR wystawiane przy użyciu KSeF będą musiały zawierać numery NIP obydwu stron transakcji.
» Odliczenie zryczałtowanego zwrotu podatku
W wyniku planowanych zmian warunkiem odliczenia zryczałtowanego zwrotu podatku z e-faktury - zgodnie ze znowelizowanym art. 116 ust. 6 ustawy o VAT - będzie:
1) nabycie produktów rolnych związanych z dostawą opodatkowaną;
2) zapłata należności za produkty rolne, obejmująca również kwotę zryczałtowanego zwrotu podatku na rachunek bankowy rolnika ryczałtowego lub na jego rachunek w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem,
3) podanie numeru identyfikującego taką fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur.
» Korekta ustrukturyzowanych faktur VAT RR
Ustawą nowelizującą zostaną wprowadzone przepisy regulujące zasady wystawiania faktur korygujących do faktur VAT RR oznaczonych jako "Faktura VAT RR KOREKTA".
Fakturę VAT RR wystawioną za pośrednictwem KSeF będzie można skorygować wyłącznie przy użyciu tego systemu, chyba że podatnik nie będzie miał takiej możliwości, tj. z powodów wskazanych w projektowanym art. 116 ust. 5h ustawy o VAT (np. nastąpi odwołanie wskazania przez rolnika ryczałtowego nabywcy produktów rolnych jako uprawnionego do wystawiania faktur VAT RR i faktur VAT RR KOREKTA przy użyciu KSeF). W takiej sytuacji korekta będzie dokonywana na zasadach dotychczasowych, np. w formie dokumentu papierowego. Natomiast faktury VAT RR wystawione w postaci papierowej lub elektronicznej (poza KSeF) nie będą mogły być korygowane poprzez wystawienie faktury korygującej w KSeF.
» Obowiązkowe dane na ustrukturyzowanych fakturach korygujących VAT RR
W przypadku konieczności skorygowania transakcji ustrukturyzowana faktura VAT RR KOREKTA będzie musiała zawierać dane wskazane w dodanym ust. 5e w art. 116 ustawy o VAT, tj.:
1) numer kolejny oraz datę jej wystawienia;
2) numer identyfikujący w Krajowym Systemie e-Faktur fakturę VAT RR, której dotyczy faktura korygująca,
3) dane zawarte na fakturze VAT RR, której dotyczy faktura VAT RR KOREKTA, czyli imię i nazwisko lub nazwę albo nazwę skróconą dostawcy i nabywcy oraz ich adresy, numer identyfikacji podatkowej dostawcy i nabywcy, datę dokonania nabycia oraz datę wystawienia i numer kolejny faktury, nazwy nabytych produktów rolnych),
4) czytelne podpisy osób uprawnionych do wystawiania i otrzymywania faktury VAT RR KOREKTA,
5) jeżeli korekta wpływa na zmianę wartości nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku lub kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku - odpowiednio kwotę korekty wartości nabytych produktów rolnych bez kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku lub kwotę korekty kwoty zryczałtowanego zwrotu podatku,
6) w przypadkach innych niż wskazane w pkt 4 - prawidłową treść korygowanych pozycji.
Poza tym faktura VAT RR KOREKTA będzie mogła zawierać informację o przyczynie korekty.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekVAT.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|