Świadczenie z ZFŚS przekazane pracownikowi korzystającemu z ulgi dla młodych
Podatnik zamierza wręczyć pracownikom paczki z okazji Dnia Dziecka. Sfinansuje je ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wśród pracowników są osoby, które nie ukończyły 26 roku życia. Czy wartość świadczenia (paczki) będzie u nich wchodzić do limitu zwolnienia w ramach tzw. ulgi dla młodych?
Nie, w sytuacji gdy świadczenie sfinansowane ze środków ZFŚS jest wolne od podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, to jego wartości nie uwzględnia się przy obliczaniu kwoty przychodów objętych limitem ulgi dla młodych.
Świadczenia otrzymane od pracodawcy, a sfinansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, są u pracowników przychodem ze stosunku pracy. Trzeba przy tym zauważyć, że na zasadach określonych w art. 21 ust. 1 pkt 67 w związku z art. 52l pkt 3 updof, takie świadczenia są wolne od podatku dochodowego do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.000 zł. Tak więc podatek dochodowy pobiera się dopiero od nadwyżki ponad limit roczny.
W przypadku pracowników, którzy nie ukończyli 26 roku życia, do przychodów otrzymanych m.in. ze stosunku pracy, zastosowanie ma zwolnienie przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 148 updof (tzw. ulga dla młodych). Jest ono także limitowane - kwota wolna od podatku nie może w roku podatkowym przekraczać 85.528 zł. Przy obliczaniu kwoty przychodów podlegających temu zwolnieniu, nie uwzględnia się jednak przychodów podlegających opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym na podstawie ustawy o PIT, zwolnionych od podatku dochodowego oraz od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Tak wynika z art. 21 ust. 39 updof.
Odnosząc się zatem do wątpliwości podniesionych w pytaniu, trzeba stwierdzić, że jeżeli wartość świadczenia przyznanego pracownikom do ukończenia 26 roku życia, będzie mieściła się w limicie zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 67 updof, to nie należy go uwzględniać w limicie ulgi dla młodych (85.528 zł). Gdyby jednak świadczenie sfinansowane z ZFŚS (w całości lub w części) przekraczało roczny limit zwolnienia określony dla tego rodzaju przychodów (2.000 zł), to u młodych pracowników nadwyżka nadal może być wolna od podatku w ramach ulgi dla młodych.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|