podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Świadczenia na rzecz pracowników, wspólników i innych osób - na gruncie PIT i CIT - Dodatek nr 8 do Przeglądu Podatku Dochodowego nr 8 (584) z dnia 20.04.2023

Sfinansowanie karty multisport pracownicy przebywającej cały miesiąc na urlopie macierzyńskim

Zakład pracy w kwietniu 2023 r. pracownicy przebywającej na urlopie macierzyńskim sfinansował ze środków obrotowych kartę multisport. Jak pobrać zaliczkę na podatek od wartości tej karty, w sytuacji gdy od zakładu pracy pracownica nie otrzymuje obecnie wypłat pieniężnych, gdyż zasiłek macierzyński wypłaca jej ZUS?

Zakład pracy od wartości sfinansowanej karty multisport nie ma możliwości pobrania zaliczki na podatek. Jej wartość powinien jednak wykazać w informacji PIT-11 sporządzonej za 2023 r. Opodatkowania tego świadczenia dokona pracownica w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok.

art. 12 ust. 1 updof wynika, że przychodami ze stosunku pracy są nie tylko wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężna świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń. Przychodami pracowniczymi są także świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych. Opłacenie przez pracodawcę karty multisport pracownicy, powoduje powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, który w tym przypadku kwalifikowany jest do przychodów ze stosunku pracy. Dla tego rodzaju świadczenia sfinansowanego ze środków obrotowych ustawodawca nie przewidział zwolnienia od podatku, co oznacza, że od jego wartości należy pobrać zaliczkę na podatek. Przepisy ustawy o PIT nie regulują, jak ma nastąpić pobór zaliczki na podatek, gdy w danym miesiącu pracownik osiąga przychód ze stosunku pracy wyłącznie z tytułu świadczeń o charakterze niepieniężnym. Nie zobowiązują też płatnika do sfinansowania zaliczki na podatek z własnych środków ani nie nakazują wpłaty równowartości tej zaliczki przez pracownika przed udostępnieniem mu świadczenia niepieniężnego.

W rezultacie w sytuacji gdy w danym miesiącu podatnik nie otrzymał wypłaty pieniężnej, lecz jedynie nieodpłatne świadczenie, to płatnik od wartości tego świadczenia nie pobierze zaliczki na podatek, gdyż nie ma z czego jej pobrać. Wartość tego świadczenia powinien jedynie wykazać w informacji PIT-11.

Świadczenie to zostanie opodatkowane w zeznaniu podatkowym.

Taki sposób postępowania w przypadku otrzymania przez pracownika w danym miesiącu wyłącznie nieodpłatnych świadczeń przedstawił Minister Finansów w interpretacji indywidualnej z 8 czerwca 2012 r., nr DD3/033/140/IMD/10/PK-424. Podobne stanowisko zajęło Ministerstwo Finansów w piśmie otrzymanym przez nasze Wydawnictwo 15 lipca 2019 r. Co prawda dotyczy ono poboru zaliczek na podatek dochodowy od wpłat na PPK, w sytuacji gdy wynagrodzenie za pracę w danym miesiącu zostało już wcześniej wypłacone pracownikowi i pracodawca nie ma z czego potrącić zaliczki na podatek, ale omówione w nim zasady postępowania mają zastosowanie także w okolicznościach przedstawionych w analizowanym pytaniu. Z pisma tego wynika, że: "(...) jeżeli płatnik po dokonaniu świadczenia w postaci wpłaty z własnych środków na konto pracownika w PPK, nie ma w tym miesiącu z czego pobrać zaliczki należnej od wartości tego świadczenia (po tym dniu nie dokonuje już żadnej wypłaty pieniężnej na rzecz pracownika), to zaliczki nie pobierze. W takiej sytuacji, przychód pracownika z tego tytułu płatnik doliczy do przychodu ze stosunku pracy wykazywanego w informacji PIT-11 za rok, w którym pracownik otrzymał ten przychód. W takim przypadku u podatnika może wystąpić konieczność dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym".

Również stanowisko Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej wyrażone w interpretacji indywidualnej z 21 kwietnia 2020 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.116.2020.1.DA jest zgodne z przedstawioną wcześniej linią interpretacyjną.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

kwiecień 2024
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam.
Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych
  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - dopasowania reklam w serwisach społecznościowych,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych oraz do śledzenia użytkowników, kliknięć i konwersji wyświetlanych reklam w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.
W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.