Zeznanie małoletniego dziecka
Złożenie zeznania podatkowego i rozliczenie w nim osiągniętych dochodów jest zasadniczo obowiązkiem wszystkich podatników (nie tylko będących osobami pełnoletnimi). Jednakże za dzieci małoletnie, tj. do ukończenia 18 roku życia, rozliczenia podatku od osiągniętych przez nie dochodów dokonują rodzice lub przedstawiciele prawni. Obowiązek, o którym mowa, jest realizowany w dwojaki sposób:
- przez doliczenie dochodu dzieci do dochodów rodziców,
- przez złożenie zeznania podatkowego na imię dziecka.
Sposób rozliczenia dochodów małoletnich dzieci określa art. 7 updof. Wynika z niego, że co do zasady, dochody małoletnich dzieci własnych i przysposobionych podlegające opodatkowaniu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dolicza się do dochodów rodziców, chyba że rodzicom nie przysługuje prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci. Jeżeli małżonkowie podlegają odrębnemu opodatkowaniu, dochody małoletnich dzieci dolicza się po połowie do dochodu każdego z małżonków.
Na zasadzie wyjątku nie podlegają doliczeniu do dochodów rodziców, lecz są rozliczane odrębnie - dochody małoletnich dzieci z ich pracy, stypendiów oraz dochodów z przedmiotów oddanych im do swobodnego użytku. Program Polski Ład począwszy od zeznań za 2022 r. wyłączył z doliczania do dochodów rodziców również dochody małoletnich dzieci uzyskane z rent. Zatem obowiązek rozliczenia dochodów małoletniego dziecka w odrębnym zeznaniu występuje zawsze, gdy dziecko osiągnie podlegające opodatkowaniu w Polsce dochody:
- z pracy (np. z umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych),
- z renty (np. renta rodzinna),
- ze stypendiów,
- z przedmiotów oddanych mu do swobodnego użytku.
Dodajmy, że ponieważ małoletnie dziecko nie ma pełnej zdolności do czynności prawnych, zeznanie podatkowe na imię dziecka obowiązani są sporządzić, podpisać i złożyć w urzędzie skarbowym jego przedstawiciele prawni, np. rodzice, opiekunowie prawni.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|