Nowe limity w ramach ulgi na IKZE
Osoby fizyczne mogą gromadzić środki na prywatne emerytury. Możliwość taką daje wpłata środków na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE), dzięki której można również nabyć prawo do ulgi podatkowej. Wpłaty dokonane na IKZE można bowiem odliczyć od:
- dochodu opodatkowanego według skali podatkowej - art. 26 ust. 1 pkt 2b updof,
- dochodu opodatkowanego podatkiem liniowym - art. 30c ust. 2 pkt 3 updof,
- przychodu, do którego ma zastosowanie ryczałt ewidencjonowany - art. 11 ust. 1 ustawy o ryczałcie.
Z ulgi w ramach IKZE można skorzystać w zeznaniu składanym po zakończeniu roku podatkowego, w którym dokonywano wpłat. Wysokość odliczenia ustala się w oparciu o dokumenty potwierdzające poniesione wydatki. Dowody te powinny wskazywać w szczególności dane identyfikujące podmiot dokonujący wpłaty, odbiorcę wpłaty, jej tytuł oraz kwotę. W celu ustalenia prawa do ulgi za dany rok podatkowy, dowód wpłaty na IKZE powinien również zawierać datę poniesienia wydatku.
Roczna wysokość wpłat na IKZE jest limitowana. Nie jest ona określona w ustawie podatkowej, lecz wynika z art. 13a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1792) i ogłaszana, w drodze obwieszczenia, w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej "Monitor Polski".
Obowiązują dwa limity wpłat, które w 2022 r. wynoszą 10.659,60 zł - dla osób prowadzących działalność gospodarczą oraz 7.106,40 zł - w przypadku pozostałych osób. Kwoty tych wpłat zostały opublikowane w obwieszczeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 5 listopada 2021 r. w sprawie wysokości kwoty wpłat na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego w roku 2022 (Mon. Pol. poz. 1055). Limity wpłat są określane na dany rok podatkowy i nie podlegają zmniejszeniu proporcjonalnie do liczby miesięcy przypadających na okres, np. gdy podatnik miał umowę o prowadzenie IKZE albo gdy prowadził działalność gospodarczą.
Roczny limit wpłat na IKZE stanowi maksymalną kwotę odliczeń przysługujących w ramach ulgi podatkowej. Kwotę odliczenia ustala się na podstawie dowodów wpłaty.
Z interpretacji organu podatkowego "(...) podstawę rozliczenia ulgi związanej z wpłatami na IKZE stanowią dowody dokonanych wpłat, tj. dowody dokumentujące poniesienie wydatku, wskazujące w szczególności dane identyfikujące podmiot dokonujący wpłaty, jej tytuł oraz kwotę. Przede wszystkim dowód ten powinien zawierać datę poniesienia wydatku, co pozwoli ustalić prawo do ulgi w danym roku podatkowym. (...) w prawie podatkowym za termin dokonania zapłaty uważa się w obrocie bezgotówkowym moment obciążenia rachunku bankowego podatnika lub rachunku podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na podstawie polecenia przelewu. Wynika to z art. 60 § 1 pkt 2 Ordynacji podatkowej (...). (...) chwilą decydującą o tym, czy składka została zapłacona w terminie jest chwila przyjęcia polecenia przelewu przez bank, a nie moment jego księgowania - uznania rachunku wierzyciela kwotą określoną w poleceniu przelewu. (...) skoro Zainteresowani dokonali przedmiotowych przelewów środków tytułem wpłaty składek na IKZE w dniu 28 grudnia 2017 r., to niezależnie od tego kiedy instytucja finansowa faktycznie zrealizowała dyspozycję i kiedy środki te zostały zaksięgowane na indywidualnym koncie zabezpieczenia emerytalnego, należy traktować, że wpłaty te zostały dokonana w dniu 28 grudnia 2017 r.". (interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 8 lutego 2018 r., nr 0112-KDIL3-2.4011.24.2018.2.TR) |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|