Składka na ubezpieczenie zdrowotne
Podatnicy z początkiem 2022 r., w związku nowelizacją przepisów o podatku dochodowym wprowadzoną w ramach programu Polski Ład, zostali pozbawieni prawa do obniżania podatku o składkę na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości 7,75% podstawy jej wymiaru. Następnie mocą ustawy z dnia 9 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1265 ze zm.) przywrócono prawo odliczania składek zdrowotnych, chociaż na innych zasadach i z istotnymi ograniczeniami.
Prawo do odliczania odpowiednio od dochodu lub przychodu składek zdrowotnych zapłaconych na własne ubezpieczenie oraz osób współpracujących mają przedsiębiorcy opłacający z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej:
- podatek liniowy (na zasadach określonych w art. 30c updof),
- zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej (zgodnie z ustawą o ryczałcie).
Natomiast przedsiębiorcy opodatkowani według skali podatkowej nie mają prawa do odliczania składek zdrowotnych.
Kwotę wydatków z tytułu składek na ubezpieczenia zdrowotne ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Może to być dowód wpłaty, przelew, wyciąg bankowy, zaświadczenie z ZUS. Ponadto podatnik nie może w zeznaniu odliczyć od dochodu (przychodu) składek na ubezpieczenia zdrowotne, które:
- zostały mu zwrócone w jakiejkolwiek formie,
- zaliczył do kosztów uzyskania przychodów,
- zapłacił z innego tytułu niż prowadzona przez niego działalność gospodarcza (np. z tytułu umowy o pracę).
Przedsiębiorcy opłacający podatek liniowy
Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, to składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłacone za siebie oraz osoby z nim współpracujące przy tej działalności może (alternatywnie):
- zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów albo
- odliczyć od dochodu.
Łączna wysokość składek na ubezpieczenie zdrowotne zaliczonych przez liniowca do kosztów uzyskania przychodów lub odliczonych przez niego od dochodu nie może przekroczyć w 2022 r. kwoty 8.700 zł.
Wysokość limitu odliczenia przysługującego liniowcowi podlega corocznie podwyższeniu o wskaźnik odpowiadający ilorazowi kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe ogłoszonej w roku poprzednim na podstawie art. 19 ust. 10 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.) oraz kwoty ograniczenia rocznej podstawy wymiaru tych składek ogłoszonej dwa lata wstecz, w zaokrągleniu do pełnych 100 zł w górę (art. 30c ust. 2b updof). Ponadto Minister Finansów jest zobowiązany do ogłaszania, do końca roku poprzedzającego rok podatkowy, w drodze obwieszczenia w Monitorze Polskim, wysokości tak zwaloryzowanej kwoty (art. 30c ust. 2c updof).
Przedsiębiorcy opłacający ryczałt ewidencjonowany
Jeżeli podatnik prowadzi działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym, to od uzyskanego przychodu może odliczyć 50% zapłaconych składek zdrowotnych. Odliczeniu podlegają składki zapłacone za podatnika z tytułu prowadzenia tej działalności oraz składki zapłacone za osoby współpracujące z nim przy tej działalności.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|