podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
Uwaga: Do 31 stycznia 2023 r. część płatników składek przekazuje do ZUS informację ZUS IWA za 2022 r. Uwaga: Do 31 stycznia br. przedsiębiorca zamierzający opłacać mały ZUS plus dokonuje odpowiedniego zgłoszenia do ubezpieczeń Uwaga: W styczniu "mały" pracodawca powiadamia pracowników o rezygnacji z ZFŚS i wypłaty świadczenia urlopowego. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: CIT-6R, CIT-6AR, CIT-10Z, CIT-11R za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US: PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-40A/PIT-11A, PIT-4R, PIT-8AR za 2022 r. 31 stycznia 2023 r. (wtorek) mija termin złożenia do US druku ZAW-RD, tj. zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek (tzw. estoński CIT)
A A A

Co nowego w prawie dla firm w 2023 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 103 (1978) z dnia 27.12.2022

Pierwszy ponowny autozapis do PPK

W myśl przepisów ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1342 ze zm.) co 4 lata każdy podmiot zatrudniający zobowiązany jest ponowić zapis w odniesieniu do zatrudnianych osób. Pierwszy ponowny autozapis do PPK będzie miał miejsce w 2023 r.

Przynależność do PPK

Zasadniczo pracodawca nie potrzebuje zgody pracownika, aby zapisać go do PPK. Oznacza to, że jeżeli pracownik nie chce należeć do PPK to musi złożyć deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do pracowniczych planów kapitałowych. Z tym, że ten automatyczny zapis dotyczy tylko osób pomiędzy 18. a 55. rokiem życia.

Zasady przynależności do PPK z uwagi na podstawę zatrudnienia

Osoby zatrudnione w rozumieniu ustawy o PPK to:

a) pracownicy, o których mowa w art. 2 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510 ze zm.), z wyjątkiem pracowników przebywających na urlopach górniczych i urlopach dla pracowników zakładu przeróbki mechanicznej węgla określonych w art. 11b ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1309), oraz młodocianych w rozumieniu art. 190 § 1 K.p.,
b) osoby fizyczne wykonujące pracę nakładczą, które ukończyły 18. rok życia, określone w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 303 § 1 K.p.,
c) członkowie rolniczych spółdzielni produkcyjnych lub spółdzielni kółek rolniczych, o których mowa w art. 138art. 180 Prawa spółdzielczego (Dz. U. z 2021 r. poz. 648 ze zm.),
d) osoby fizyczne, które ukończyły 18. rok życia, wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z art. 750 Kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1360 ze zm.) stosuje się przepisy dotyczące zlecenia,
e) osoby wskazane w punktach a)-d) przebywające na urlopach wychowawczych lub pobierające zasiłek macierzyński lub w wysokości zasiłku macierzyńskiego,
f) członkowie rad nadzorczych wynagradzani z tytułu pełnienia tych funkcji

- podlegający obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tych tytułów w RP, w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2022 r. poz. 1009 ze zm.).

Autozapis w 2023 r.

Ponowny autozapis dotyczy osób, które złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK. Nie ma przy tym znaczenia, czy deklarację złożyły przed zawarciem w ich imieniu umowy o prowadzenie PPK, czy też zrezygnowały w trakcie oszczędzania w programie. 

Autozapis nie dotyczy osób, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 55. rok życia. Pracodawca będzie mógł zapisać do PPK albo wznowić za te osoby naliczanie wpłat do PPK wyłącznie na ich wniosek. Osoby, które przed 1 kwietnia 2023 r. ukończą 70 lat, nie będą mogły zostać uczestnikami programu. 

Dotychczas złożone deklaracje w sprawie rezygnacji z uczestnictwa w PPK czy odprowadzania wpłat są wiążące dla podmiotu zatrudniającego do końca lutego 2023 r.

Ponowną deklarację dotyczącą rezygnacji można złożyć najwcześniej 1 marca 2023 r.

Pracodawca ma obowiązek poinformować pracowników

Podmiot zatrudniający ma obowiązek poinformować o ponownym zapisie do PPK każdą osobę objętą autozapisem, tzn.:

  • osobę zatrudnioną, która złożyła taką deklarację o rezygnacji przed zawarciem w jej imieniu i na jej rzecz umowy o prowadzenie PPK,
  • uczestnika PPK, który złożył taką deklarację w trakcie oszczędzania w PPK.

Z przepisów ustawy o PPK nie wynika wprost, w jakiej formie podmiot zatrudniający powinien dokonać takiego powiadomienia. Jednakże należy zrobić to w taki sposób, aby w razie ewentualnego sporu z pracownikiem pracodawca mógł udowodnić, że wywiązał się z ciążącego na nim obowiązku.


Termin autozapisu dotyczy wszystkich podmiotów zatrudniających, niezależnie od daty wdrożenia PPK.

Naliczanie wpłat

Pracodawca zobowiązany jest od 1 kwietnia 2023 r. dokonywać wpłat na PPK za osoby, które wcześniej zrezygnowały z PPK, chyba że do tego dnia złożą deklarację w zakresie rezygnacji. W przypadku osób zatrudnionych, dla których wcześniej - w związku z tym, że złożyły deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK - nie została zawarta umowa o prowadzenie PPK, dokonanie wpłat będzie musiało zostać poprzedzone zawarciem umowy o prowadzenie PPK.

Pracodawca przekaże wpłaty do instytucji finansowej między 1 a 17 kwietnia 2023 r. (przesunięcie terminu z uwagi na to, że 15 kwietnia 2023 r. wypada w sobotę). Natomiast w sytuacji, kiedy przed przekazaniem wpłat instytucji finansowej pracownik złoży rezygnację z oszczędzania w programie, pracodawca będzie musiał dokonać korekty naliczonych składek, a składka pracownika zostanie zwrócona. 

Przykład

Pan Bolesław (41 lat) we wrześniu 2022 r. został przyjęty do pracy w ramach umowy o pracę. Nie został on uczestnikiem PPK, bo przed zawarciem dla niego umowy o prowadzenie PPK złożył pracodawcy deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

W lutym 2023 r. jego pracodawca ma obowiązek poinformować go, że od 1 kwietnia 2023 r. będzie dokonywał za niego wpłat do PPK. Jednak, aby to było możliwe, pracodawca jeszcze w marcu 2023 r. będzie musiał zawrzeć dla niego umowę o prowadzenie PPK. Nie będzie to konieczne, jeżeli przed zawarciem tej umowy pan Bolesław ponownie złoży podmiotowi zatrudniającemu deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK.

Zasady zapisu do PPK według kryterium wieku
Wiek osoby zatrudnionej Sposób zapisu do PPK
18-55 lat zapis automatyczny, chyba że osoba zatrudniona przed zawarciem umowy o prowadzenie PPK złoży deklarację o rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK
55-70 lat na wniosek - osoba zatrudniona musi złożyć wniosek o zawarcie umowy o prowadzenie PPK
70 lat i więcej brak możliwości przystąpienia do PPK
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

PIT 2022 - Korzystaj bezpłatnie - https://www.gofin.pl/pit/
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.