podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Przychody, koszty i zwolnienia w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 64 (1939) z dnia 11.08.2022

Ekwiwalent za pranie odzieży w przychodach pracowników i zleceniobiorców

Przedsiębiorca podjął decyzję o wypłacaniu osobom zatrudnionym na umowy o prace oraz umowy zlecenia ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej. Wartość tego świadczenia została ustalona w oparciu o koszty energii, wody i ścieków, środków piorących, wartości pracy pracownika oraz amortyzacji pralki i będzie wynosić 32 zł (koszt jednego prania ustalono na 8 zł przy założeniu, że otrzymujący świadczenie ma obowiązek prać odzież raz w tygodniu). Każdy pracownik i zleceniobiorca raz w miesiącu otrzyma ustaloną kwotę ekwiwalentu. Czy po stronie pracowników i zleceniobiorców wartość takiego świadczenia będzie korzystać ze zwolnienia z pdof?

Zwolnieniem od podatku dochodowego od osób fizycznych, jak wynika z art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof, są objęte świadczenia rzeczowe i ekwiwalenty za te świadczenia, przysługujące na podstawie przepisów o bezpieczeństwie i higienie pracy, jeżeli zasady ich przyznawania wynikają z odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie. Do wskazanych w przywołanym przepisie odrębnych ustaw należy zaliczyć Kodeks pracy, który w odniesieniu do pracowników reguluje wypłaty ekwiwalentów za pranie odzieży.

Cechą charakterystyczną ekwiwalentu jest uwzględnianie realnej wartości świadczenia, za które jest wypłacany - w przypadku ekwiwalentu za pranie odzieży wyznaczają ją wszystkie wydatki poniesione na ten cel przez pracownika. Elementami wpływającymi na jego wysokość będzie zatem zarówno wartość zużytych środków chemicznych (np. według średnich cen rynkowych), wody, energii elektrycznej, jak i tzw. robocizny. Ekwiwalent pieniężny za wykonywanie wskazanych czynności może być także ustalony w oparciu o cennik firm świadczących usługi prania.

W sytuacji opisanej w pytaniu co prawda oszacowanie wartości jednego prania odzieży odbyło się z uwzględnieniem realnych parametrów wpływających na jego cenę, jednak wypłacanych przez przedsiębiorcę pracownikom należności nie można zakwalifikować jako ekwiwalentu za pranie odzieży. Skoro wszyscy pracownicy mają otrzymywać takie samo świadczenie, niepomniejszane o dni nieobecności w pracy, to należy je finalnie zakwalifikować jako ryczałt nieuwzględniający rzeczywistych wydatków na ten cel. To spowoduje, że wypłaty wskazane w pytaniu dla pracowników będą stanowiły przychód ze stosunku pracy. Przychód ten będzie podlegał opodatkowaniu jako element wynagrodzenia za pracę.

Dla Prenumeratorów GOFIN
Kalkulatory Kalkulatory wynagrodzeń
dostępne w serwisie
www.kalkulatory.gofin.pl

W odniesieniu do świadczeń wypłacanych za pranie odzieży zleceniobiorcom należy natomiast wskazać, że powierzając osobie fizycznej wykonywanie pracy na podstawie umowy zlecenia, podmiot, który korzysta z jej świadczeń, ma obowiązek zapewnić jej bezpieczne i higieniczne warunki pracy, co wynika z art. 304 Kodeksu pracy. W kwestii zapewnienia im świadczeń za pranie odzieży używanej do realizacji zlecenia funkcjonują dwa sprzeczne poglądy. Zgodnie z pierwszym, świadczenie to nie mieści się w zakresie tego przepisu i podstawą do jego zapewnienia może być jedynie zapis w zawartej przez strony umowie zlecenia. Przy tym podejściu podlegałoby ono po stronie zleceniobiorcy opodatkowaniu pdof, gdyż nie spełnia kryteriów określonych w art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof. Według drugiego stanowiska, art. 304 K.p. obejmuje także świadczenie w postaci ekwiwalentu wypłacanego zleceniobiorcy za pranie odzieży. W tym przypadku, jeśli spełniałoby ono faktycznie opisane wcześniej warunki do uznania za ekwiwalent, wówczas korzystałoby ze zwolnienia od pdof na podstawie analizowanego przepisu. Jednak w rozpatrywanym przypadku, niezależnie od tych dwóch sprzecznych stanowisk, świadczenia otrzymywane przez zleceniobiorców na takich samych zasadach jak przysługują pracownikom przedsiębiorcy, z racji tego, że mają formę ryczałtu, i tak podlegają opodatkowaniu.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.