podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Przychody, koszty i zwolnienia w podatku dochodowym - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 64 (1939) z dnia 11.08.2022

Szkolenie pracownika uprawnionego do ulgi dla młodych

Pracownik w wieku 25 lat odbędzie kilkumiesięczne szkolenie związane z powierzonym mu stanowiskiem pracy. Szkolenie zostanie przeprowadzone w formie zdalnej i zakończy się egzaminem. Pozytywnie zdany egzamin uprawnia uczestnika do otrzymania certyfikatu potwierdzającego zdobycie określonych umiejętności. Koszt szkolenia zostanie w całości sfinansowany ze środków pracodawcy. Czy firma jako płatnik pdof powinna pobrać zaliczkę na podatek od wartości udostępnionego pracownikowi szkolenia, czy objąć ją zwolnieniem z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof?

Wartość świadczenia w postaci opłaty za szkolenie zawodowe, otrzymanego przez pracownika od pracodawcy, generuje u pracownika przychód ze stosunku pracy. Jednocześnie przychód ten w warunkach zdefiniowanych w art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego. Przywołany przepis wskazuje, że wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas zwolnienia z całości lub części dnia pracy oraz za czas urlopu szkoleniowego.

Pojęcie "podnoszenia kwalifikacji zawodowych", jak wynika z art. 1031 § 1 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2022 r. poz. 1510), jest szerokie i oznacza zdobywanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności przez pracownika, z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą. Jednocześnie w myśl uregulowań kodeksowych pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe, poza urlopem szkoleniowym i zwolnieniem z całości lub części dnia pracy, także dodatkowe świadczenia. W szczególności może pokryć mu opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie. Jeżeli zatem pracownik dokształca się z inicjatywy pracodawcy albo za jego zgodą, to te dodatkowe świadczenia korzystają ze zwolnienia od pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.

Do należności pracowników, którzy nie przekroczyli 26. roku życia, stosuje się odrębne zwolnienie podatkowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof. Są nim objęte m.in. przychody ze stosunku pracy wskazane w art. 12 ust. 1 ustawy o pdof otrzymane przez takie osoby do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł.

Jednak to zwolnienie u osoby do niego uprawnionej nie obejmuje przyznanych jej przez pracodawcę świadczeń szkoleniowych. W art. 21 ust. 39 ustawy o pdof ustawodawca wskazał bowiem wprost, że przy obliczaniu przychodów zwolnionych od pdof na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof nie uwzględnia się m.in. przychodów zwolnionych od podatku dochodowego. W tej sytuacji również u pracownika w wieku do 26 lat w stosunku do dofinansowania kosztów kształcenia zastosowanie ma zwolnienie wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o pdof.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

listopad 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
6
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
20
22
23
24
26
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.