podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Przychody i koszty w działalności gospodarczej - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 90 (1340) z dnia 10.11.2016

Kiedy wynagrodzenie członka rady nadzorczej jest kosztem?

Część należnego za wrzesień 2016 r. wynagrodzenia za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej wypłaciliśmy członkom rady w październiku 2016 r., a pozostałą kwotę w listopadzie 2016 r. Czy wynagrodzenie może być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w całości?

TAK. Wynagrodzenie za pełnienie funkcji członka rady nadzorczej jest kosztem uzyskania przychodów w całości. Przy czym obciąża ono koszty podatkowe dopiero w dacie jego wypłaty bądź postawienia do dyspozycji członka rady.

Stosownie do art. 13 pkt 7 updof, przychody otrzymywane przez osoby, niezależnie od sposobu ich powoływania, należące do składu:

  • zarządów,
     
  • rad nadzorczych,
     
  • komisji lub
     
  • innych organów stanowiących osób prawnych

zaliczane są do przychodów z działalności wykonywanej osobiście.

Wynagrodzenia kwalifikowane do tego rodzaju przychodów stanowią koszty uzyskania przychodów dopiero w dacie ich wypłaty lub postawienia do dyspozycji członka rady nadzorczej. Wynika to a contrario z art. 16 ust. 1 pkt 57 updop, w którym ustawodawca wskazał, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów niewypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji m.in. należności określonych w art. 13 pkt 2 i 4-9 updof.

Dopiero wypłacenie, postawienie do dyspozycji wynagrodzenia powoduje, że staje się ono kosztem podatkowym. Fakt dokonania wypłaty tych należności z opóźnieniem czy "na raty" nie pozbawia prawa do obciążenia nimi kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji, o której mowa w pytaniu kwota wynagrodzenia wypłacona w październiku 2016 r. powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w październiku. Natomiast pozostała część wynagrodzenia wypłacona w listopadzie 2016 r. powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w listopadzie.

Przypominamy też, że składki emerytalno-rentowe naliczane od wynagrodzeń członków rady nadzorczej, w części finansowanej przez spółkę także są kosztami uzyskania przychodów.

Składka na ubezpieczenie emerytalne finansowana jest w równych częściach przez podmiot, w którym członek rady pełni swą funkcję oraz przez członka rady i wynosi u każdego z nich po 9,76% podstawy wymiaru. Natomiast składkę na ubezpieczenia rentowe członek rady finansuje w wysokości 1,5% podstawy jej wymiaru, a wspomniany podmiot w wysokości 6,5% podstawy jej wymiaru. Przedmiotowe składki są kosztem uzyskania przychodów dopiero z chwilą ich opłacenia do ZUS (art. 16 ust. 1 pkt 57a updop).

Obok składek na wymienione ubezpieczenia obowiązkowa może być też składka na Fundusz Pracy, gdy zostaną spełnione warunki określone w ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 645 ze zm.). Składka ta jest kosztem uzyskania przychodów także w dacie jej opłacenia (art. 16 ust. 7d updop).

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
6
8
9
10
11
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
27
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.