Czynności wyłączone ze zwolnienia z ewidencjonowania
W § 4 rozporządzenia w sprawie zwolnień zawarto katalog czynności, do których nie maja zastosowania zwolnienia z ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3.
Jeśli przedmiotem transakcji wymienionych w poz. 50 i 51 załącznika do rozporządzenia w sprawie zwolnień (tj. dostaw towarów i świadczenia usług rozliczanych w procedurze unijnej i nieunijnej oraz sprzedaży na odległość towarów importowanych, rozliczanej w procedurze importu) będą towary lub usługi wymienione w § 4 tego rozporządzenia, nie będzie miał zastosowania bezwzględny obowiązek prowadzenia ewidencji.
W 2022 r. wyłączenia zapisane w § 4 ust. 1 pkt 1 lit. b-k) rozporządzenia w sprawie zwolnień nie mają zastosowania jeśli sprzedaż jest dostawą towarów, o której mowa w poz. 34 załącznika do rozporządzenia, czyli jest dokonywana przez podatnika na rzecz jego pracowników oraz przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz członków lub innych osób, którym przysługuje spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu lub które są właścicielami lokali położonych w budynkach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, jak również przez wspólnoty mieszkaniowe na rzecz właścicieli lokali.
Bezwzględnemu obowiązkowi ewidencyjnemu nie podlega także m.in. świadczenie usług (wymienionych w § 4 ust. 1 pkt 2), jeśli są one wykonywane na warunkach określonych w poz. 34 załącznika do rozporządzenia przez podatnika, o którym mowa w art. 8 ust. 2a ustawy o VAT (co oznacza w szczególności, że nabycie i odsprzedaż przez podatnika-pracodawcę przedmiotowych usług pracownikowi, w tym np. tzw. abonamentów medycznych, nie podlega bezwzględnemu obowiązkowi ewidencyjnemu) oraz świadczenie usług związanych z wyżywieniem wykonywanych na pokładach samolotów lub w sposób określony w poz. 44 załącznika do rozporządzenia (usługi stołówek dla uczniów, studentów i innych podopiecznych oraz nauczycieli i personelu).
Należy dodać, że wyłączenia zawarte w § 4 rozporządzenia nie dotyczą:
- usług lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie opieki medycznej świadczonych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
- usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, usług prawniczych oraz usług doradztwa podatkowego, świadczonych przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków, jeżeli świadczący usługę otrzyma w całości zapłatę za wykonaną usługę za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie musi wynikać, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|