podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Rozliczanie VAT w interpretacjach organów podatkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 38 (1913) z dnia 12.05.2022

Opodatkowanie i wykazywanie w pliku JPK_V7M transakcji zakupu i sprzedaży towarów

Podatnicy planują zostać dystrybutorem części samochodowych na rynkach międzynarodowych. Jako spółka zamierzają prowadzić sprzedaż części samochodowych w ten sposób, że będą nabywać od spółki mającej siedzibę na terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich (Spółka A), a następnie będą odsprzedawać do spółki mającej siedzibę na terenie Chin (Spółka B). Części samochodowe nabywane od Spółki A z przyczyn logistycznych nie będą przemieszczane na terytorium Polski. Części samochodowe będą przemieszczane bezpośrednio z ZEA do Chin. Podatnicy będą dysponować dokumentami transportowymi/celnymi potwierdzającymi wywóz towarów ze ZEA do Chin. Za organizację towaru będzie odpowiedzialna Spółka B. Transport odbędzie się na zasadach Inconterms EXW, czyli Spółka B sama będzie odbierać towar od Spółki A. W jaki sposób wykazać w pliku JPK_V7M zakup towarów od spółki A oraz w jaki sposób wykazać w pliku JPK_V7M sprzedaż towarów do spółki B?

"(...) skoro towary będą transportowane z pominięciem terytorium Polski, tj. nabywane przez Państwa towary nie będą przywożone na terytorium kraju ani następnie nie dokonacie Państwo wywozu tych towarów z Polski, to zarówno transakcja zakupu towarów, jak i ich dostawa dokonane przez Państwa nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, stosownie do art. 22 ustawy (o VAT - przyp. red.). Ani bowiem nabycie przez Państwa towaru od Spółki A, ani jego sprzedaż do Spółki B, nie wypełni dyspozycji art. 5 ustawy o VAT.

W analizowanym przypadku nie ma podstaw do uznania (na podstawie krajowych przepisów o podatku od towarów i usług) dokonanego przez Państwa nabycia towarów za import towarów na terytorium kraju, zdefiniowany w art. 2 pkt 7 ustawy, gdyż nie występuje jedna z niezbędnych przesłanek takiego nabycia, tj. w żadnym momencie transakcji nie dochodzi do przemieszczenia towarów z kraju trzeciego na terytorium Unii Europejskiej. Jak Państwo wskazujecie - towar będzie transportowany bezpośrednio z terytorium Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Chin.

W rozpatrywanej sprawie nie znajdzie również zastosowania art. 2 pkt 8 ustawy. Aby uznać, że w danym przypadku występuje transakcja eksportu towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy, w wyniku dostawy musi nastąpić wywóz towarów z Polski poza terytorium Unii Europejskiej. Natomiast w analizowanym przypadku w żadnym momencie transakcji nie nastąpi przemieszczenie (wywóz) towarów z Polski do kraju trzeciego, a zatem nie wystąpi eksport towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 ustawy.

Odnosząc się do wątpliwości dotyczących wykazywania opisanych transakcji w deklaracji VAT, należy wskazać, że jak wynika z powołanych przepisów, w obowiązującej od 1 października 2020 r. deklaracji elektronicznej JPK_VAT, w formie JPK_V7M wykazuje się wszystkie czynności podlegające opodatkowaniu, dla których obowiązek podatkowy powstał w okresie rozliczeniowym, za który jest składana deklaracja, po uwzględnieniu korekt wynikających z przepisów o podatku, jeżeli mają wpływ na rozliczenie w tym okresie, w tym również czynności wykonywanych poza terytorium kraju, w stosunku do których przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego lub zwrotu podatku naliczonego.

Wskazaliście Państwo, że w odniesieniu do dostaw towarów dokonywanych na rzecz Spółki B przysługuje Państwu prawo do odliczenia podatku naliczonego - stosownie do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy lub prawo do zwrotu kwoty podatku naliczonego, na podstawie art. 87 ust. 5 ustawy. Tym samym, dostawy towarów dokonywane przez Państwa na rzecz Spółki B należy wykazać w polu K_11 (część ewidencyjna) oraz P_11 (część deklaracyjna) pliku JPK_V7M, jako dostawy towarów dokonane poza terytorium kraju.

W konsekwencji, (...) wskazujemy, że zakup towarów od Spółki A nie będzie stanowił dla Państwa czynności podlegającej opodatkowaniu wymienionej w art. 5 ust. 1 ustawy, w szczególności nie będzie stanowić importu towarów na terytorium kraju, ponieważ towar nigdy nie znajdzie się na terytorium Polski. (...)

Z kolei Państwa stanowisko (...), z którego wynika, że w związku ze sprzedażą towarów do spółki B jesteście Państwo zobowiązani rozliczyć podatek VAT na terytorium Polski, należy uznać w tej części za nieprawidłowe, ponieważ transakcja ta nie jest wymieniona w art. 5 ust. 1 ustawy, w szczególności nie stanowi eksportu towarów. Natomiast stanowisko Państwa w zakresie wykazania tej transakcji w polu P_11 pliku JPK_V7M, jako sprzedaż towarów poza terytorium Polski, należy uznać za prawidłowe. (...)".

(interpretacja indywidualna Dyrektora KIS z dnia 18 marca 2022 r., nr 0114-KDIP1-2.4012.579.2021.2.RM)

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekVAT.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

sierpień 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
2
3
4
6
7
9
11
12
13
14
15
17
18
19
20
21
23
24
26
27
28
29
30
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.