Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022
Zmiana indywidualnych zeznań małżonków na wspólne
Podatnicy są w związku małżeńskim od 14 lat, łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Oboje od lat uzyskują wyłącznie dochody z pracy na etacie i dotąd swoje rozliczenia podatkowe składali osobno. W lutym 2022 r. mąż wysłał już do urzędu skarbowego swoje rozliczenie za 2021 r. na formularzu PIT-37. Natomiast żona wstrzymała się, gdyż z informacji PIT-11 otrzymanej od pracodawcy wynikało, że roczna kwota jej dochodu za 2021 r. przekroczyła I próg podatkowy. Z uwagi na niskie dochody męża korzystniejsze dla nich byłoby wspólne rozliczenie podatkowe za 2021 r. Czy małżonkowie mogą dokonać zmiany sposobu rozliczenia, jeśli jedno z nich złożyło już indywidualny PIT-37 za 2021 r.?
Zmiana sposobu rozliczenia za 2021 r. przez małżonków z zeznań indywidualnych na rozliczenie wspólne jest możliwa, pod warunkiem że małżonkowie spełniają wszystkie wymogi niezbędne do wspólnego opodatkowania dochodów. Wówczas mogą w analizowanym przypadku rozliczyć się wspólnie składając PIT-37 jako korektę zeznania.
Warunki niezbędne do tego, aby małżonkowie mogli skorzystać z rozliczenia podatku dochodowego we wspólnym zeznaniu rocznym w sposób preferencyjny, ustawodawca określił w art. 6 ust. 2-3a ustawy o pdof. Ten sposób rozliczenia dotyczy tych małżonków mających w Polsce miejsce zamieszkania i podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu:
- którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy albo od dnia jego zawarcia do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
- których łączyła wspólność majątkowa, przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
- żadne z małżonków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, do której zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o pdof (podatek liniowy) lub o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu najmu prywatnego, w roku podatkowym nie osiągnęło przychodów ani też nie poniosło kosztów uzyskania przychodów, ani nie było obowiązane albo nie korzystało z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń - tym samym z działalności gospodarczej złożą zerowy PIT-36L lub PIT-28.
Małżonkowie spełniający łącznie wszystkie wymienione warunki mają prawo do opodatkowania łącznie sumy swoich dochodów. Po złożeniu przez takich małżonków wniosku w omawianej kwestii wyrażonego w zeznaniu podatkowym (przez jednego lub oboje małżonków) podatek określa się na imię ich obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.
Wspólne opodatkowanie małżonków możliwe jest również w przypadku, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął je w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|