Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022
Odliczenie pobytu w zagranicznym ośrodku rehabilitacji
W marcu 2021 r. przebywałem w zagranicznym sanatorium (Czechy) na turnusie rehabilitacyjnym. Dysponuję orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Posiadam także potwierdzenie przelewu oraz rachunek wystawiony przez sanatorium. Czy wydatek poniesiony na turnus zagraniczny podlega odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej? Jeśli tak, to jak przeliczyć ten wydatek na złotówki?
Z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, że odliczane wydatki od dochodu opodatkowanego według skali podatkowej w ramach tzw. ulgi rehabilitacyjnej muszą być dokonywane tylko w Polsce. Dla zastosowania odliczenia istotne jest spełnienie przez podatnika chcącego z niego skorzystać pozostałych ustawowych warunków do jej zastosowania.
Osobą, która może skorzystać z tzw. ulgi rehabilitacyjnej, jest podatnik będący osobą niepełnosprawną lub podatnik, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne w rozumieniu art. 26 ust. 7d ustawy o pdof.
Odliczeniu od dochodu podatnika w ramach omawianej ulgi, zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 5 i 6 ustawy o pdof, podlegają wydatki poniesione na odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, na leczeniu w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, w zakładzie rehabilitacji leczniczej, zakładach opiekuńczo-leczniczych i pielęgnacyjno-opiekuńczych oraz zabiegi rehabilitacyjne. Wydatki te odlicza się w wysokości faktycznie poniesionej, którą ustala się na podstawie dowodu potwierdzającego poniesienie wydatku (rachunku, faktury, dowodu wpłaty itp.). Jeżeli natomiast wydatki te zostały częściowo sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, PFRON, NFZ, ZFŚS lub zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie, odliczeniu podlega wyłącznie różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) (art. 26 ust. 7b ustawy o pdof).
Aby ustalić kwotę przysługującego odliczenia z tytułu wydatków wskazanych w pytaniu, należy przeliczyć walutę na złote, zgodnie z art. 11a ust. 3 ustawy o pdof. Z jego uregulowań wynika, że wyrażone w walutach obcych kwoty uprawniające do odliczenia od dochodu przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku.
Przykład
Pan Jan jest osobą posiadającą orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. W marcu 2021 r. przebywał na turnusie rehabilitacyjnym w sanatorium w Czechach, co dokumentuje wystawiony przez sanatorium rachunek. W dniu 19 marca 2021 r. poniósł na ten cel wydatek w kwocie 8.000 koron czeskich (CZK). Kwotę wydatku przeliczył na złote po średnim kursie ogłaszanym przez NBP z dnia 18 marca 2021 r., według którego kurs 1 korony czeskiej wynosił 0,1768 zł/CZK. Po przeliczeniu kwota wydatku wyniosła 1.414,40 zł. Kwotę tę może w zeznaniu rocznym odliczyć od dochodu opodatkowanego według skali w ramach ulgi rehabilitacyjnej. |
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|