podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022

Zmiana indywidualnych zeznań małżonków na wspólne

Podatnicy są w związku małżeńskim od 14 lat, łączy ich małżeńska wspólność majątkowa. Oboje od lat uzyskują wyłącznie dochody z pracy na etacie i dotąd swoje rozliczenia podatkowe składali osobno. W lutym 2022 r. mąż wysłał już do urzędu skarbowego swoje rozliczenie za 2021 r. na formularzu PIT-37. Natomiast żona wstrzymała się, gdyż z informacji PIT-11 otrzymanej od pracodawcy wynikało, że roczna kwota jej dochodu za 2021 r. przekroczyła I próg podatkowy. Z uwagi na niskie dochody męża korzystniejsze dla nich byłoby wspólne rozliczenie podatkowe za 2021 r. Czy małżonkowie mogą dokonać zmiany sposobu rozliczenia, jeśli jedno z nich złożyło już indywidualny PIT-37 za 2021 r.?

Zmiana sposobu rozliczenia za 2021 r. przez małżonków z zeznań indywidualnych na rozliczenie wspólne jest możliwa, pod warunkiem że małżonkowie spełniają wszystkie wymogi niezbędne do wspólnego opodatkowania dochodów. Wówczas mogą w analizowanym przypadku rozliczyć się wspólnie składając PIT-37 jako korektę zeznania.

Warunki niezbędne do tego, aby małżonkowie mogli skorzystać z rozliczenia podatku dochodowego we wspólnym zeznaniu rocznym w sposób preferencyjny, ustawodawca określił w art. 6 ust. 2-3a ustawy o pdof. Ten sposób rozliczenia dotyczy tych małżonków mających w Polsce miejsce zamieszkania i podlegających w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu:

  • którzy pozostawali w związku małżeńskim przez cały rok podatkowy albo od dnia jego zawarcia do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
  • których łączyła wspólność majątkowa, przez cały rok podatkowy lub od dnia zawarcia związku małżeńskiego do ostatniego dnia roku podatkowego - gdy związek małżeński zawarto w trakcie roku podatkowego,
  • żadne z małżonków z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej, do której zastosowanie mają przepisy art. 30c ustawy o pdof (podatek liniowy) lub o zryczałtowanym podatku dochodowym w zakresie opodatkowania przychodów innych niż z tytułu najmu prywatnego, w roku podatkowym nie osiągnęło przychodów ani też nie poniosło kosztów uzyskania przychodów, ani nie było obowiązane albo nie korzystało z uprawnienia na podstawie tych przepisów do zwiększania lub pomniejszenia podstawy opodatkowania albo przychodów do dokonywania innych doliczeń lub odliczeń - tym samym z działalności gospodarczej złożą zerowy PIT-36L lub PIT-28.

Małżonkowie spełniający łącznie wszystkie wymienione warunki mają prawo do opodatkowania łącznie sumy swoich dochodów. Po złożeniu przez takich małżonków wniosku w omawianej kwestii wyrażonego w zeznaniu podatkowym (przez jednego lub oboje małżonków) podatek określa się na imię ich obojga w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy ich łącznych dochodów.

Wspólne opodatkowanie małżonków możliwe jest również w przypadku, gdy jeden z małżonków w roku podatkowym nie uzyskał dochodów opodatkowanych według skali podatkowej lub osiągnął je w wysokości niepowodującej obowiązku uiszczenia podatku.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.