podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Jak rozliczyć PIT za 2021 rok? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 14 (1889) z dnia 17.02.2022

Wydatki odliczane w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Od kilku lat jestem emerytką i jednocześnie osobą niepełnosprawną z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności. Poruszam się na wózku inwalidzkim. W związku z moimi schorzeniami jestem zmuszona korzystać z pieluchomajtek. Ponoszę także wydatki na zakup leków i suplementów oraz najem sprzętu do rehabilitacji. Czy w związku z wejściem w życie przepisów Polskiego Ładu wydatki te mogę odliczyć już w zeznaniu rocznym za 2021 r.?

W zeznaniach PIT za 2021 r. funkcjonują zmodyfikowane Polskim Ładem przepisy dotyczące ulgi rehabilitacyjnej. W wyniku tej nowelizacji ustawy o pdof poszerzony został katalog wydatków objętych tą ulgą, która realizowana jest poprzez odliczanie ich od podstawy opodatkowania pdof przez osoby uprawnione do jej stosowania. W ramach omawianej ulgi po raz pierwszy osoby uprawnione (czyli posiadające orzeczenia lub decyzje, o których mowa w art. 26 ust. 7d ustawy o pdof bądź osoby, wskazane w ust. 7e tego przepisu, mające na utrzymaniu niepełnosprawnego) mają prawo odliczyć wydatki na pieluchomajtki, pieluchy anatomiczne, chłonne majtki, podkłady i wkłady anatomiczne. W odniesieniu do tych wydatków ustawodawca wprowadził jednak limit - podlegają one odliczeniu w kwocie nieprzekraczającej w roku podatkowym 2.280 zł.

Natomiast w związku z modyfikacją art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o pdof podatnicy zyskali możliwość odliczania wydatków poniesionych na najem i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych oraz wydatków na zakup, naprawę lub najem wyposażenia umożliwiającego używanie tych przedmiotów. Te z kolei wydatki nie są limitowane, co oznacza, że podlegają odliczeniu od podstawy opodatkowania w pełnej poniesionej przez podatnika kwocie ograniczonej wyłącznie wysokością tej podstawy.

Jeżeli chodzi o odliczenie wydatków na leki, to zgodnie z art. 26 ust. 7a pkt 12 ustawy o pdof, w ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczeniu podlegają wydatki na leki, których konieczność stosowania (stale lub czasowo) została potwierdzona przez lekarza specjalistę. Przez lata przepis ten budził wątpliwości interpretacyjne w kwestii zakresu pojęcia leku. Po nowelizacji wynika z niego wprost, że chodzi w nim o leki w rozumieniu ustawy - Prawo farmaceutyczne. Aby jednak odliczenie było możliwe, kwota wydatków na ich zakup w skali miesiąca powinna przekraczać 100 zł, gdyż odliczeniem objęta jest różnica pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami a kwotą 100 zł.

W sytuacji opisanej w pytaniu odliczeniu w zeznaniu PIT za 2021 r. składanym przez Czytelniczkę będą podlegały więc tylko te leki, które spełniają opisane kryteria - nie będą natomiast podlegały odliczeniu wydatki poniesione na zakup suplementów przyjmowanych przez nią w związku z posiadanym schorzeniem.

Ponieważ nowelizacja nie objęła art. 26 ust. 7c ustawy o pdof wskazującego, które wydatki nie wymagają udokumentowania, aby móc odliczyć od podstawy opodatkowania którykolwiek z omówionych powyżej wydatków, ich poniesienie podatnik powinien być w stanie udokumentować.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.