Zerowy PIT od umowy zlecenia młodego obcokrajowca
Firma zawarła umowę zlecenia z obywatelem Ukrainy, który ma 24 lata. Czy w stosunku do przychodów uzyskanych z umowy zlecenia przez obcokrajowca, który nie ukończył 26 lat, będzie miała zastosowanie ulga dla młodych?
Podmiot, będący płatnikiem pdof z racji dokonywania świadczeń z umów zlecenia dla obywateli Ukrainy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof może nie pobierać w ramach ustawowego limitu kwotowego zaliczek na podatek od przychodów osiągniętych przez pracowników z Ukrainy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia do należności ze zleceń uzyskiwanych przez takie osoby do ukończenia przez nie 26. roku życia jest złożenie zleceniodawcy oświadczenia o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych.
Czynnikiem determinującym, czy dany podatnik podlega nieograniczonemu czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest miejsce jego zamieszkania (art. 3 ust. 1a ustawy o pdof). Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, których miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. Przywołany przepis wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Spełnienie jednego z nich wystarczy jednak, aby uznać, że osoba posiada tu miejsce zamieszkania, a co za tym idzie - podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.
Coraz powszechniejszą praktyką jest składanie przez osoby zamieszkałe za wschodnią granicą Polski oświadczeń o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce w miejsce dostarczania certyfikatów rezydencji podatkowej. Organy podatkowe przyjmują, że takie oświadczenie jest wystarczającym dokumentem na potwierdzenie miejsca zamieszkania takiego obcokrajowca.
Zasadniczo od wynagrodzeń wypłacanych obywatelom Ukrainy będącym zleceniobiorcami, którzy złożyli oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce, niezależnie od długości ich pobytu w naszym kraju, firma jako płatnik jest zobowiązana do poboru zaliczek na pdof na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o pdof. Jeżeli jednak osoby takie spełniają kryteria wiekowe i kwotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, wówczas nie ma przeszkód, aby do należności ze zleceń, od których płatnik pobiera zaliczki na pdof, zastosować to zwolnienie podatkowe. Potwierdził to również Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.389.2019.1.MM.
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
- Dopiero po zakończeniu procesu legislacji wyższe dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych za okresy począwszy od 1 lipca br.
- Nowa wersja projektu ustawy zmieniającej ustawę o rachunkowości w związku z wdrożeniem przepisów UE
- Nowe rozporządzenie w sprawie miesięcznego dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych
Terminarz
05.09.2024 (czwartek)
09.09.2024 (poniedziałek)
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM
Forum aktywnych księgowych
|