podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Zasady stosowania ulgi dla młodych w PIT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1866) z dnia 29.11.2021

Zerowy PIT od umowy zlecenia młodego obcokrajowca

Firma zawarła umowę zlecenia z obywatelem Ukrainy, który ma 24 lata. Czy w stosunku do przychodów uzyskanych z umowy zlecenia przez obcokrajowca, który nie ukończył 26 lat, będzie miała zastosowanie ulga dla młodych?

Podmiot, będący płatnikiem pdof z racji dokonywania świadczeń z umów zlecenia dla obywateli Ukrainy, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o  pdof może nie pobierać w ramach ustawowego limitu kwotowego zaliczek na podatek od przychodów osiągniętych przez pracowników z Ukrainy zatrudnionych na podstawie umowy zlecenia. Warunkiem zastosowania tego zwolnienia do należności ze zleceń uzyskiwanych przez takie osoby do ukończenia przez nie 26. roku życia jest złożenie zleceniodawcy oświadczenia o posiadaniu w Polsce centrum interesów życiowych.

Czynnikiem determinującym, czy dany podatnik podlega nieograniczonemu czy ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, jest miejsce jego zamieszkania (art. 3 ust. 1a ustawy o pdof). Nieograniczonym obowiązkiem podatkowym objęci są podatnicy, których miejsce zamieszkania znajduje się w Polsce. Przywołany przepis wskazuje na dwa warunki, od spełnienia których uzależnia się kwalifikację danej osoby jako mającej miejsce zamieszkania w Polsce. Spełnienie jednego z nich wystarczy jednak, aby uznać, że osoba posiada tu miejsce zamieszkania, a co za tym idzie - podlega w kraju nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, czyli opodatkowaniu od wszystkich osiąganych dochodów.

Coraz powszechniejszą praktyką jest składanie przez osoby zamieszkałe za wschodnią granicą Polski oświadczeń o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce w miejsce dostarczania certyfikatów rezydencji podatkowej. Organy podatkowe przyjmują, że takie oświadczenie jest wystarczającym dokumentem na potwierdzenie miejsca zamieszkania takiego obcokrajowca.

Zasadniczo od wynagrodzeń wypłacanych obywatelom Ukrainy będącym zleceniobiorcami, którzy złożyli oświadczenia o posiadaniu ośrodka interesów życiowych w Polsce, niezależnie od długości ich pobytu w naszym kraju, firma jako płatnik jest zobowiązana do poboru zaliczek na pdof na zasadach ogólnych, czyli zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o pdof. Jeżeli jednak osoby takie spełniają kryteria wiekowe i kwotowe określone w art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, wówczas nie ma przeszkód, aby do należności ze zleceń, od których płatnik pobiera zaliczki na pdof, zastosować to zwolnienie podatkowe. Potwierdził to również Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej z dnia 19 listopada 2019 r., nr 0112-KDIL3-3.4011.389.2019.1.MM.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.