podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Zasady stosowania ulgi dla młodych w PIT - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 95 (1866) z dnia 29.11.2021

Wynagrodzenia przy zastosowaniu zerowego PIT

W swojej firmie produkcyjnej na podstawie umowy o pracę na 1/2 etatu zatrudniłem 25-letniego informatyka. Ustalone wynagrodzenie to 1.600 zł brutto miesięcznie. Zatrudniony pracownik dojeżdża do pracy z innej miejscowości i złożył wniosek o podwyższone koszty uzyskania przychodu oraz PIT-2 w celu uwzględniania kwoty zmniejszającej podatek. Jak prawidłowo wyliczyć wynagrodzenie temu pracownikowi?

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 148 ustawy o pdof, zwolnieniu od podatku podlegają przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, z umów zlecenia, o których mowa w art. 13 pkt 8, a także z tytułu odbywania praktyki absolwenckiej oraz stażu uczniowskiego, otrzymane przez podatnika do ukończenia 26. roku życia, do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 85.528 zł. Preferencja realizowana jest już przy obliczaniu wynagrodzenia do wypłaty.

Podatnik może jednak złożyć płatnikowi pisemny wniosek (odrębnie dla każdego roku) o pobór zaliczek na podatek bez stosowania omawianej ulgi. W takim przypadku płatnik jest zobowiązany do obliczania zaliczek na podatek najpóźniej od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otrzymał ów wniosek (art. 32 ust. 1f ustawy o pdof). Jeżeli jednak wniosek o pobór zaliczek nie wpłynął, płatnik obliczając pensję pracownikowi korzystającemu z ulgi dla młodych, powinien wziąć pod uwagę art. 83 ust. 2a ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1285 ze zm.), który nakazuje obniżenie składki na ubezpieczenie zdrowotne do wysokości hipotetycznej zaliczki na podatek. Taka sytuacja nie będzie jednak miała miejsca w przypadku opisanym w pytaniu.

Wymiar etatu na jaki pracownik do 26. roku życia został zatrudniony nie rodzi przeszkód dla zastosowania ulgi dla młodych.

Rozliczenie pracownika korzystającego z ulgi dla młodych, zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy (1/2 etatu) z wynagrodzeniem 1.600 zł brutto, nieobjętego PPK, korzystającego z podwyższonych kosztów uzyskania przychodów oraz kwoty zmniejszającej zaliczkę na podatek, przedstawia poniższa tabela.

Lp. Wyszczególnienie Wyliczenia na potrzeby ustalenia składki zdrowotnej obniżonej do wysokości hipotetycznej zaliczki w zł Rozliczenie wynagrodzenia
w zł
1 Wynagrodzenie za pracę 1.600,00 1.600,00
2 Podstawa wymiaru składek ZUS 1.600,00 1.600,00
3 Składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 2 × 13,71%) 219,36 219,36
4 Koszty uzyskania przychodu 300,00 0,00
5 Podstawa obliczenia zaliczki na pdof po zaokrągleniu (poz. 2 - poz. 3 - poz. 4) 1.081,00 0,00
6 Zaliczka na podatek (poz. 5 × 17% - 43,76 zł) 140,01 0,00
7 Podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne (poz. 1 - poz. 3) 1.380,64 1.380,64
8 Składka zdrowotna (9%) 124,26 124,26
9 Składka zdrowotna do odliczenia od podatku - 0,00
10 Zaliczka na podatek po zaokrągleniu (poz. 6 - poz. 9) - 0,00
11 Kwota wynagrodzenia do wypłaty (poz. 1 - poz. 3 - poz. 8 - poz. 10) - 1.256,38
 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.