podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Przychody korzystające ze zwolnienia z podatku dochodowego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 53 (1824) z dnia 5.07.2021

Ulga mieszkaniowa

Podatniczka w czerwcu br. sprzedała mieszkanie prywatne, którego zakup miał miejsce w lutym 2019 r. Wartość zakupu to 440.000 zł, natomiast w wyniku sprzedaży uzyskała ona kwotę 480.000 zł. Podatniczka za kwotę uzyskaną ze sprzedaży ma zamiar nabyć inne mieszkanie w dogodniejszej lokalizacji. Czy w sytuacji gdy podatniczka wydatkuje uzyskaną ze sprzedaży kwotę na zakup innego mieszkania, będzie mogła skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej? W jaki sposób powinna rozliczyć dokonaną sprzedaż swojego mieszkania?

Gdy osoba fizyczna, poza wykonywaną działalnością gospodarczą, dokonuje sprzedaży nieruchomości w okresie 5 lat, licząc od końca roku, w którym ją nabyła, to powstaje u niej przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o pdof. Dochód z tej transakcji stanowiący różnicę między przychodem z odpłatnego zbycia a kosztami uzyskania tego przychodu, należy opodatkować 19% stawką podatku. Podatnik może jednak skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej określonej w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof, jeżeli przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości wydatkuje na własne cele mieszkaniowe. Przepis stanowi, że wolny od podatku dochodowego jest dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości, w wysokości odpowiadającej iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości. Wydatkowanie uzyskanego przychodu na własne cele mieszkaniowe musi nastąpić nie później niż w ciągu 3 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Poniesione na ten cel wydatki należy udokumentować. Ustawodawca w art. 21 ust. 25 ustawy o pdof wymienił cele mieszkaniowe, które uprawniają do skorzystania z ulgi. Zalicza się do nich m.in. zakup lokalu mieszkalnego, który stanowi odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu.

W terminie do 30 kwietnia roku następnego, po roku, w którym dokonano odpłatnego zbycia nieruchomości, podatnik musi złożyć zeznanie PIT-39, w którym wykazuje przychód, koszty uzyskania przychodu oraz dochód ze sprzedaży nieruchomości. Jeżeli podatnik zamierza skorzystać z tzw. ulgi mieszkaniowej w rozliczeniu PIT-39 wykazuje także dochód ze sprzedaży objęty zwolnieniem od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o pdof.

Podatniczka, która w czerwcu br. sprzedała mieszkanie prywatne zakupione w lutym 2019 r. uzyskała przychód z odpłatnego zbycia nieruchomości dokonanego przed upływem 5 lat, licząc od końca roku, w którym dokonała zakupu. Jeżeli podatniczka w całości przeznaczy go na własne cele mieszkaniowe nie później niż w ciągu 3 lat, licząc od końca roku, w którym nastąpiło zbycie, będzie on wolny od podatku dochodowego. Zatem nie wystąpi u niej obowiązek zapłaty podatku w związku ze sprzedażą mieszkania, ale mimo to musi złożyć zeznanie PIT-39 za 2021 r.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.