podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Przychody korzystające ze zwolnienia z podatku dochodowego - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 53 (1824) z dnia 5.07.2021

Opodatkowanie nagrody pieniężnej

W  konkursie krzyżówkowym ogłoszonym w gazecie przez wydawnictwo prasowe wygrałem nagrodę główną w kwocie 1.000 zł. Czy wartość tej nagrody stanowi dla mnie przychód podlegający opodatkowaniu? W jaki sposób powinienem rozliczyć otrzymaną nagrodę?

Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia konkursu. Z interpretacji wydawanych przez organy podatkowe wynika jednak, że aby dane wydarzenie można było uznać za konkurs musi wystąpić element rywalizacji pomiędzy uczestnikami. Ważnym elementem jest także istnienie regulaminu konkursu i konieczność jego akceptacji przez biorących w nim udział uczestników.

Otrzymane nagrody mogą mieć charakter rzeczowy lub pieniężny.

Dla zwycięzcy konkursu wartość nagrody pieniężnej stanowi przychód z innych źródeł. Zasadniczo od takiej wygranej pobiera się 10% zryczałtowany podatek dochodowy (art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o pdof). Obowiązek ten ciąży na organizatorze konkursu, który w takim przypadku pełni rolę płatnika podatku dochodowego. Pobrany podatek płatnik powinien odprowadzić na rachunek urzędu skarbowego w terminie do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany. Do jego obowiązków należy także sporządzenie deklaracji PIT-8AR i przekazanie jej do urzędu skarbowego w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym, a w razie zaprzestania działalności przez płatnika przed tym terminem - do dnia zaprzestania tej działalności. W efekcie wartość wygranej w konkursie nie podlega uwzględnieniu przez zwycięzcę konkursu w sporządzanym zeznaniu podatkowym.

Nagroda wygrana w konkursie może być jednak wolna od podatku na warunkach wynikających z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof. Przepis ten stanowi, że wolna od opodatkowania jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio i telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową towarów lub usług (z wyjątkiem otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą) - jeżeli ich jednorazowa wartość nie przekracza kwoty 2.000 zł.

Nagroda pieniężna wygrana przez Czytelnika w konkursie zorganizowanym przez wydawnictwo wynosiła 1.000 zł, jej wartość nie przekracza więc kwoty 2.000 zł wskazanej w art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o pdof. W konsekwencji organizator konkursu wypłacając tę nagrodę nie miał obowiązku pobrać od tej kwoty 10% zryczałtowanego podatku dochodowego. Także Czytelnik nie jest zobligowany do zsumowania tej nagrody z dochodami opodatkowanymi według skali podatkowej i rozliczenia w zeznaniu podatkowym. Wykazaniu w zeznaniu rocznym nie podlegają bowiem nagrody, które są objęte przedmiotowym zwolnieniem od podatku dochodowego, jak i te, od których organizator konkursu odprowadził zryczałtowany podatek dochodowy.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.