podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Ograniczenia i wyłączenia z kosztów podatkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021

Płatność gotówką powyżej 15.000 zł

Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą, rozliczam się według skali podatkowej. Na potrzeby tej działalności zakupiłem od innej firmy maszynę, za którą zapłaciłem gotówką. Cena netto maszyny wynosiła 18.000 zł. Transakcja została udokumentowana fakturą. Czy wartość netto zakupionej maszyny mogę rozliczyć w kosztach podatkowych?

W sytuacji opisanej w pytaniu nie ma możliwości ujęcia w kosztach zakupu udokumentowanego fakturą, za którą zapłata uregulowana została gotówką. Powinna ona zostać dokonana na rachunek bankowy i to wyłącznie w ściśle określonych ustawowo uregulowaniach.

art. 22p ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pdof wynika, że gdy płatność dotycząca transakcji o wartości powyżej 15.000 zł zawartej pomiędzy przedsiębiorcami zostanie dokonana na rzecz czynnego podatnika VAT z pominięciem rachunku bankowego albo przelewem, ale na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w tzw. białej liście podatników VAT, to podatnik dokonujący takiej płatności pozbawiony jest prawa do obciążania firmowych kosztów podatkowych kosztem takiej transakcji w tej części, w jakiej została ona przelana na inny rachunek lub zapłacona gotówką. Jeśli przed dokonaniem zapłaty zdąży w kosztach podatkowych uwzględnić koszt w tej części, w jakiej płatność dotycząca takiej transakcji została dokonana przelewem na rachunek spoza białej listy lub gotówką, wówczas w tej części - w miesiącu, w którym został zlecony przelew lub dokonana wpłata gotówkowa - zobowiązany jest zmniejszyć koszty, a przy braku takiej możliwości - zwiększyć przychody.

Wobec tego w analizowanym przypadku dokonanie zapłaty za maszynę gotówką dyskwalifikuje możliwość zaliczenia do firmowych kosztów podatkowych poniesionego na ten cel wydatku.

Przykład

Podatnik zakupił maszynę produkcyjną. Transakcję udokumentowano fakturą na kwotę 21.000 zł

Wariant I - Podatnik za zakupioną maszynę zapłacił gotówką w kasie sprzedawcy. Taka forma zapłaty pozbawia go prawa zaliczenia tego wydatku do kosztów podatkowych.

Wariant II - Podatnik dokonał mieszanej zapłaty za zakupioną maszynę. Kwotę 10.000 zł uregulował gotówką, a pozostałą część tj. 11.000 zł zapłacił przelewem. W tym przypadku kwota zapłacona gotówką, tj. 10.000 zł będzie wydatkiem, którego podatnik nie może zaliczyć do kosztów podatkowych. Pozostałą kwotę, tj. 11.000 zł, uregulowaną przelewem bankowym podatnik może zaliczyć w ciężar kosztów podatkowych.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.