podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Ograniczenia i wyłączenia z kosztów podatkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021

Odsetki od prywatnego kredytu w kosztach

Prowadzę biuro rachunkowe w wynajmowanym lokalu. Ze względów ekonomicznych chciałabym przenieść działalność biura do domu. W domu mogłabym wyodrębnić na działalność pomieszczenia o powierzchni 25 m2, które chciałabym wprowadzić do ewidencji środków trwałych. Dom ma 180 m2 i jest moją własnością. Zakupiłam go 7 lat temu finansując zakup kredytem hipotecznym, który cały czas spłacam. Czy wartość odsetek od kredytu będę mogła zaliczać do kosztów podatkowych?

Jeżeli odsetki dotyczą kredytu zaciągniętego na zakup budynku mieszkalnego zabezpieczającego cele mieszkaniowe przedsiębiorcy, a jednocześnie budynek ten w części wykorzystywany jest przez niego na potrzeby wykonywanej działalności, to odsetki te stanowią firmowe koszty podatkowe, jednak nie w całości.

Wykonując działalność gospodarczą we własnym domu, przedsiębiorca uprawniony jest do rozliczania w kosztach firmowych m.in. niektórych wydatków związanych z jego nabyciem. W przypadku gdy przedsiębiorca - tak jak ma to miejsce w sytuacji opisanej w pytaniu - zakup prywatnego domu sfinansował kredytem hipotecznym, a następnie kilka znajdujących się w nim pomieszczeń przeznaczył na potrzeby swojej firmy, przyjmuje się, że odsetki od tego kredytu, w części proporcjonalnie przypadającej na powierzchnię wykorzystywaną w działalności, wykazują z nią związek. W sytuacji przedstawionej w pytaniu będzie to 13,89% odsetek, tj. (25 m2 : 180 m2) × 100%. W tym zakresie można bowiem wykazać związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy zaciągniętym kredytem a osiąganiem przychodów firmowych wynikający z definicji kosztu podatkowego określonej art. 22 ust. 1 ustawy o pdof.

Rozliczając kredytowe odsetki w kosztach podatkowych, należy jednak uwzględnić ograniczenia wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 32 i pkt 33 ustawy o pdof. Wynika z nich, że kosztu podatkowego nie stanowią m.in. naliczone, lecz niezapłacone odsetki od kredytów oraz odsetki od kredytów zwiększające koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.

Ponadto firmowe koszty podatkowe bezpośrednio nie podlegają obciążeniu odsetkami od kredytu zapłaconymi lub naliczonymi przed wprowadzeniem części budynku do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wydatki z tej kategorii poniesione przed tym dniem nie stanowią kosztów podatkowych (art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o pdof). Powiększają one jednak wartość początkową nabytego środka trwałego i zaliczane są do kosztów podatkowych poprzez odpisy amortyzacyjne.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

maj 2022
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
3
4
6
7
8
11
12
13
14
15
17
18
19
21
22
23
24
26
27
28
29
30
IIIIIIIVVVIVIIVIIIIXXXIXII
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • niezbędnego zapewnienia prawidłowego działania Serwisów (utrzymania sesji),
  • realizacji funkcjonalności ułatwiających obsługę Serwisu,
  • analizy statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych i klientów reklamowych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z Serwisu, w celu administrowania Serwisem, dostosowania treści Serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika Serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z Serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy.

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora.

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda.

    Aby móc realizować cele:
    - zapamiętania Pani/Pana decyzji w Serwisach w zakresie korzystania z dostępnych opcjonalnie funkcjonalności,
    - analiz statystyk ruchu i reklam w Serwisach,
    - wyświetlania spersonalizowanych reklam produktów własnych i klientów reklamowych w związku z odwiedzaniem niniejszego Serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych.

Potrzebna jest Nam Pani/Pana dobrowolna zgoda na zapisy w plikach cookies w celach realizacji powyższych celów.

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na zapisywanie informacji w plikach cookies przez kliknięcie przycisku „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody. Istnieje możliwość skorzystania z „ustawień zaawansowanych” plików cookies w celu określenia indywidualnych zgód na zapis wybranych plików cookies realizujących wybrane cele.