podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Ograniczenia i wyłączenia z kosztów podatkowych - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 43 (1814) z dnia 31.05.2021

Wpłata na konto bankowe kontrahenta

Spółka nabyła towary od swojego kontrahenta będącego czynnym podatnikiem VAT, którego rachunek bankowy znajduje się na tzw. białej liście. Spółka w ramach zapłaty za towar zamierza dokonać wpłaty gotówkowej w banku na wskazany rachunek płatniczy dostawcy. Czy taka forma płatności spełnia wymogi określone dla przelewu bankowego i czy spółka będzie mogła wydatek taki uznać za koszt podatkowy?

Z przepisów art. 22p ustawy o pdof oraz art. 15d ustawy o pdop wynika, że gdy płatność dotycząca transakcji o wartości powyżej 15.000 zł zawartej pomiędzy przedsiębiorcami dokonywana jest na rzecz czynnego podatnika VAT przelewem, ale na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w Wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96 ust. 1 ustawy o VAT (Dz. U. z 2021 r. poz. 685 ze zm.) , czyli w tzw. białej liście, to podatnicy nie zaliczają do kosztów podatkowych kosztu w tej części, w jakiej została ona przelana na ten inny rachunek.

Oznacza to, że przepisy po pierwsze, odnoszą się nie do jednorazowej wartości płatności, a do wartości transakcji. Po drugie, obowiązek regulowania płatności na rachunek z tzw. białej listy dotyczy tylko transakcji o wartości powyżej 15.000 zł - nie ma zastosowania do transakcji o wartościach niższych. Po trzecie, wpłaty na rachunek z białej listy są obowiązkowe jedynie w przypadku transakcji zakupu zawieranych z czynnymi podatnikami VAT - w sytuacji gdy sprzedawcą jest podmiot nieposiadający tego statusu, to przy transakcji o wartości powyżej 15.000 zł, dla możliwości obciążenia jej wartością kosztów podatkowych wystarczy, żeby dokonana została na jakikolwiek rachunek płatniczy. Obowiązki bezgotówkowego regulowania transakcji nie dotyczą transakcji o wartości poniżej 15.000 zł.

Jeżeli natomiast chodzi o warunek zapłaty na rachunek płatniczy przedsiębiorcy, to nie jest on spełniony w przypadku wpłaty gotówkowej dokonanej w banku na ten rachunek płatniczy oraz uregulowania zapłaty za pośrednictwem poczty. W art. 19 Prawa przedsiębiorców (Dz. U. z 2021 r. poz. 162) zawarto wymóg, aby m.in. dokonywanie płatności związanych z działalnością gospodarczą następowało za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy, o ile drugą stroną transakcji jest inny przedsiębiorca oraz jej jednorazowa wartość przekracza 15.000 zł. Z art. 2 pkt 25 ustawy o usługach płatniczych (Dz. U. z 2020 r. poz. 794 ze zm.) wynika, że rachunkiem płatniczym jest rachunek prowadzony dla jednego lub większej liczby użytkowników służący do wykonywania transakcji płatniczych, przy czym przez rachunek płatniczy rozumie się także rachunek bankowy oraz rachunek członka spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, jeżeli służą one do wykonywania transakcji płatniczych.

Z tego względu nie można uznać, że wpłata gotówki na rachunek płatniczy przedsiębiorcy na poczcie lub w banku stanowi realizację obowiązku dokonania zapłaty w transakcjach handlowych za pośrednictwem rachunku płatniczego.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PodatekDochodowy.pl » 
Więcej w zasobach płatnych

Serwis Głównego Księgowego

Gazeta Podatkowa

Terminarz

wrzesień 2021
PN WT ŚR CZ PT SO ND
1
2
3
4
5
8
9
11
12
13
14
16
17
18
19
21
22
23
24
25
26
28
29
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.