podatek VAT, podatek dochodowy, ulgi, odliczenia, zwolnienia podatkowe
lupa
A A A

Co nowego w prawie dla firm w 2021 roku? - Dodatek do Gazety Podatkowej nr 1 (1772) z dnia 4.01.2021

Opodatkowanie spółek komandytowych w 2021 r.

Od 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. w wyniku nowelizacji ustawy o pdop (Dz. U. z 2020 r. poz. 2123)- w zależności od wyboru dokonanego przez wspólników - spółki komandytowe stały bądź staną się podatnikami pdop. U wspólników przychody uzyskiwane w ramach tej spółki nie będą już rozliczane w ramach działalności gospodarczej.

Optymalizacja na celowniku fiskusa

To nowe rozwiązanie legislacyjne ma na celu powstrzymanie takich działań podatników, których głównym motorem jest wykreowanie korzystniejszej sytuacji podatkowej, m.in. poprzez wybór formy prowadzenia działalności gospodarczej.

Na celowniku znalazły się więc przede wszystkim spółki komandytowe zakładane przez udziałowców spółek kapitałowych (przede wszystkim spółek z o.o.), którzy komplementariuszami z minimalnym prawem do udziału w zyskach, czynili te spółki kapitałowe. To właśnie znaczący wzrost zainteresowania tą formą działalności zaowocował pomysłem zwiększenia obciążeń podatkowych. I z tego też powodu spółki komandytowe zostały opodatkowane analogicznie, jak spółki kapitałowe i spółki komandytowo-akcyjne, tj. według stawki 19% lub 9%.

Opodatkowanie wspólników

Osoby fizyczne, będące wspólnikami spółek komandytowych do końca 2020 r. płaciły podatek dochodowy według stawki liniowej - 19% albo stosowały skalę podatkową (17% i 32%). Spółki kapitałowe, pełniące w spółkach komandytowych na ogół rolę komplementariusza, płaciły z kolei z tytułu dochodów osiąganych w ramach tej spółki podatek dochodowy według stawki 19% lub 9%.

Od 2021 r. przychody uzyskiwane z udziału w zyskach spółki komandytowej, zarówno przez osoby prawne, jak i fizyczne, podlegają opodatkowaniu analogicznie jak przychody z udziału w zyskach osób prawnych, tzn. zryczałtowanym 19% podatkiem od dywidend. Jednak rzeczywiste obciążenia fiskalne wspólników będą mogły być niższe, a w niektórych przypadkach podatek nie wystąpi.

Dla ograniczenia obciążeń podatkowych komandytariuszy wprowadzono zwolnienie od podatku (art. 21 ust. 1 pkt 51a ustawy o pdof i art. 22 ust. 4e ustawy o pdop). Dotyczy ono kwoty stanowiącej 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej, nie więcej jednak niż 60.000 zł w roku podatkowym. Jeżeli podatnik jest komandytariuszem w kilku spółkach, zwolnienie dotyczy przychodu z zysków w każdej z nich. Jednocześnie ustawodawca ograniczył możliwość korzystania z tego zwolnienia, jeżeli powiązania pomiędzy komandytariuszem a spółką lub sposób kierowania nią dają prawo do przyjęcia, że celem jej powstania jest optymalizacja podatkowa. Zgodnie z dodanym art. 21 ust. 40 ustawy o pdof i art. 22 ust. 4f ustawy o pdop, preferencja zostaje wyłączona, gdy komandytariusz:

  • posiada co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce kapitałowej będącej komplementariuszem danej spółki komandytowej lub
  • jest członkiem zarządu spółki kapitałowej będącej komplementariuszem w spółce komadytowej lub spółki posiadającej co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce będącej komplementariuszem lub
  • jest podmiotem powiązanym z członkiem zarządu lub wspólnikiem spółki posiadającej co najmniej 5% udziałów (akcji) w spółce kapitałowej będącej komplementariuszem w spółce komandytowej.

Do komplementariuszy spółek komandytowych mają zastosowanie obowiązujące już, a dotyczące spółek komandytowo-akcyjnych, przepisy art. 30a ust. 6a-6e ustawy o pdof oraz art. 22 ust. 1a-1e ustawy o pdop. Umożliwiają one komplementariuszowi pomniejszenie podatku z tytułu udziału w zyskach spółki komandytowej o kwotę odpowiadającą iloczynowi procentowego udziału komplementariusza w zysku tej spółki i podatku należnego od dochodu tej spółki, przy czym kwota odliczenia nie może przekroczyć kwoty obliczonego podatku. Innymi słowy podatek komplementariusza będzie niższy o kwotę podatku zapłaconą przez spółkę proporcjonalnie do zysku komplementariusza.

Rozliczenie straty

W ustawach o podatku dochodowym znajdą się też szczególne zasady rozliczania straty poniesionej w ramach spółki komandytowej przed dniem, gdy spółka ta nabyła status podatnika pdop.

I tak, komplementariusz, będący podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych, będzie mógł obniżyć przychód z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych o nieodliczoną stratę w takiej części, w jakiej pozostawały przychody takiego podatnika z udziału w spółce komandytowej w poszczególnych latach podatkowych w ogólnej kwocie jego przychodów, o ile strata ta nie może zostać odliczona zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 7 ust. 5 ustawy o pdop, ze źródła przychodów, z którego została poniesiona.

Z kolei komplementariusz będący osobą fizyczną, który przed dniem 1 stycznia 2021 r. poniósł stratę z działalności gospodarczej, będzie mógł obniżyć przychód z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych o nieodliczoną przed tym dniem stratę w takiej części, w jakiej pozostawały przychody takiego podatnika z udziału w spółce komandytowej w poszczególnych latach podatkowych w ogólnej kwocie przychodów z działalności gospodarczej - o ile strata nie może zostać odliczona zgodnie z zasadami, o których mowa w art. 9 ust. 3 ustawy o pdof lub art. 11 ustawy o podatku zryczałtowanym ze źródła przychodów, z którego została poniesiona.

 Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz,
wejdź do serwisu
www.PoradyPodatkowe.pl » 
sklep.gofin.pl - RABATY, NAGRODY, PROMOCJE
NEWSLETTERY
Fachowe czasopisma - PoznajProdukty.gofin.pl
PODATEK VAT - zasady rozliczania i weryfikacji
PODATEK DOCHODOWY - przychody, koszty, środki trwałe, amortyzacja, leasing
Ordynacja podatkowa czyli o: kontroli, zobowiązaniach oraz interpretacji podatkowej
Przydatne linki


Portal Podatkowo-Księgowy

www.GOFIN.pl

www.Gofin.pl/Podatki

www.Gofin.pl/Rachunkowosc

www.Gofin.pl/Bilans

www.Gofin.pl/Prawnik-Radzi

www.Gofin.pl/Skladki-Zasilki

www.Gofin.pl/PIT

www.Gofin.pl/Prawo-Pracy

 
     
Narzędzia Księgowego

www.Asystent.Gofin.pl

www.Newslettery.Gofin.pl

www.Tarcza.Gofin.pl

www.Druki.Gofin.pl

www.Orzecznictwo.Gofin.pl

www.Terminy.Gofin.pl

www.Forum.Gofin.pl

www.Przepisy.Gofin.pl

www.WideoPomocniki.Gofin.pl

www.IndeksKsiegowan.Gofin.pl

www.PrzewodnikKadrowego.Gofin.pl

www.Wskazniki.Gofin.pl

www.Interpretacje.Gofin.pl

www.PrzewodnikKsiegowego.Gofin.pl

www.WszystkoDlaKsiegowych.pl

www.Kalkulatory.Gofin.pl

www.PytaniaCzytelnikow.Gofin.pl

 
     
Serwisy specjalistyczne

www.AutowFirmie.pl

www.PodatekodNieruchomosci.pl

www.StawkiVAT.pl

www.Czas-Pracy.pl

www.PodatekPCC.pl

www.UmowyCywilnoprawne.pl

www.EmeryturyiRenty.pl

www.PodatekVAT.pl

www.UmowyoPrace.pl

www.KalkulatoryPodatkowe.pl

www.PodatkiLokalne.pl

www.UrlopyPracownicze.pl

www.KasaFiskalna.pl

www.PoradnikKsiegowego.pl

www.UrlopyWychowawcze.pl

www.KodeksCywilny.pl

www.PoradyPodatkowe.pl

www.VademecumBHP.pl

www.KodeksPracy.pl

www.Prawnik-Rodzinny.pl

www.VademecumKadrowego.pl

www.KodeksSpolek.pl

www.PrzepisyPrawne.pl

www.VademecumKsiegowego.pl

www.LeasingFinansowy.pl

www.ReprezentacjaiReklama.pl

www.VademecumPodatnika.pl

www.LeasingOperacyjny.pl

www.RozliczeniaPodatkowe.pl

www.ZakladamyFirme.pl

www.OdliczeniaVAT.pl

www.RozliczenieDelegacji.pl

www.ZasilekChorobowy.pl

www.OrdynacjaPodatkowa.pl

www.RozliczenieWynagrodzenia.pl

www.ZasilekMacierzynski.pl

www.PlanKont.pl

www.SerwisBudzetowy.pl

www.Zasilki.pl

www.PodatekAkcyzowy.pl

www.SkladkaZUS.pl

www.ZFSS.pl

www.PodatekDochodowy.pl

www.SrodkiTrwale.pl

 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia reklam produktów własnych.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o. Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam są partnerzy Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Google Inc, Facebook Inc, Gemius S.A.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań w związku z odwiedzaniem niniejszego serwisu internetowego partnerzy Wydawnictwa Podatkowego Gofin sp. z o.o. muszą mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.